"Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek" – DKK dla młodzieży

Utworzono: czwartek, 24 listopad 2022 Drukuj E-mail

 W piątkowe popołudnie 18 listopada uczestniczki Stowarzyszenia (Nie)Poważnych Literatów spotkały się, by porozmawiać o książce „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek” Kateryny Babkiny.

Jest to dzieło ukraińskiej autorki, które w 2021 roku zostało aż potrójnie wyróżnione Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus – oprócz nagrody głównej również za przekład Bohdana Zadury oraz w plebiscycie dla czytelników.

„Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek” to zbiór opowiadań dotyczących losów pięciu rodzin, których dzieci spotykają się w szkole 1 września w pierwszym roku niepodległości Ukrainy i pozostają przyjaciółmi na całe życie. Historie bohaterów w subtelny sposób przeplatają i łączą się ze sobą. Poruszają temat dramatu wojny i tego jak wpłynęła na kraj oraz następne pokolenia. Opowiadają o pamięci, stracie i przy pomocy przedmiotów przywołują związane z nimi wspomnienia. Wszystko to opisane zostało dość oszczędnym językiem, pasującym do tego nieobszernego utworu.

Tym razem opinie wśród czytelniczek były podzielone. Duża ilość bohaterów oraz ułożenie opowiadań niechronologicznie wprowadziły zamęt, który nie wszystkim przypadł do gustu, podobnie jak bohaterowie, do których trudno się było przywiązać.

Ponieważ książka zawiera wiele odniesień do historii i kultury Ukrainy, zastanowiłyśmy się, na ile jesteśmy w stanie w pełni ją zrozumieć. Porozmawiałyśmy również o polskich utworach literackich i filmowych, które mogą być nieuniwersalne i nie do końca zrozumiałe dla obcokrajowców.  

Na kolejne spotkanie zapraszamy już 9 grudnia o godzinie 16:00. Podsumujemy kończący się powoli rok – porozmawiamy o tegorocznych nowościach oraz o dziełach wyróżnionych prestiżowymi nagrodami, a także o najlepszych i najgorszych książkach przeczytanych przez nas w 2022 roku.

Do zobaczenia!

  3   1   2

Odsłony: 364

Popularne artykuły