Kawowe październikowe spotkanie Stowarzyszenia (Nie)Poważnych Literatów

Utworzono: czwartek, 27 październik 2022 Drukuj E-mail

 Październikowe spotkanie Stowarzyszenia (Nie)Poważnych Literatów poświęcone było książce Toshikazu Kawaguchiego "Zanim wystygnie kawa".

Jest to opowieść o nietypowej kawiarence w Tokio, która pozwala swoim klientom na podróż w czasie. Przede wszystkim jednak są to historie czterech osób, które z różnych powodów z tej możliwości skorzystały.

Książka ta okazała się światowym bestsellerem i na nas również wywarła pozytywne wrażenie. Wśród uczestniczek padło określenie, że jest to tzw. "comfort book". Dyskutowałyśmy, która z opowieści była nam najbliższa, a do której mamy najwięcej zastrzeżeń. Zastanowiłyśmy się również, jak taka podróż w czasie wpłynęła na życie osób, które się na nią zdecydowały, mimo zasady, że przeszłości nie da się zmienić.

Wątek podróży w czasie zmusił nas do rozmyślań nie tylko o bohaterach, ale również o nas samych. Spróbowałyśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy my również skorzystałybyśmy z takiej możliwości i dlaczego. Ponadto puściłyśmy wodzę fantazji i wyobraziłyśmy sobie, jak mogły wyglądać dalsze losy postaci oraz kolejnych klientów kawiarenki.

Dowiedziałyśmy się również, że "Zanim wystygnie kawa" została wystawiona jako sztuka teatralna, co naszym zdaniem było idealnym posunięciem ze względu na akcję, która toczy się wyłącznie w obrębie kawiarni.

Jest to pierwsza książka z serii o kawiarni Funiculi Funicula i choć nie jest pozbawiona wad, dostarcza wiele przyjemności i skłania do refleksji.

Na kolejnym spotkaniu (18 listopada o godz. 16:00) pomówimy o serii opowiadań "Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek" Kateryny Babkiny.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

Odsłony: 542

Aktualnie

Odwiedza nas 67 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły