Dorthe Nors „Lusterko, ramię, kierunkowskaz”

Utworzono: wtorek, 25 sierpień 2020 Drukuj E-mail

 dkk

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na spotkanie poświęcone książce „Lusterko, ramię, kierunkowskaz” autorstwa Dorthe Nors.

Duńska autorka Dorthe Nors mieszka samotnie, za towarzysza mając tylko czarnego kota, w domu na odległym zachodnim krańcu półwyspu Jutlandzkiego. Samotność nie jest czymś, co wydaje się szczególnie naturalne w Danii, małym, przytulnym kraju nasyconym narodową koncepcją hygge. Jednak samotność jest powracającym motywem w twórczości pisarki.

Bohaterką książki o intrygującym tytule „Lusterko, ramię, kierunkowskaz” jest Sonja, kobieta po czterdziestce, która stawia sobie pytanie, czy jest gotowa zacząć wszystko od nowa. W wywiadzie dla “The Paris Review” autorka wyjaśniła, że lubi wystawiać swoje postacie na „bitwę, której doświadczasz u progu czegoś nowego”. Dla Sonji walką jest nauka jazdy samochodem a do rangi wyzwania urasta umiejętność zmiany biegów. Wiele lat temu Sonja marzyła, by sielskie krajobrazy rodzinnej Jutlandii zobaczyć już tylko we wstecznym lusterku. Teraz, kiedy samotnie kroczy kopenhaskimi ulicami, odkrywa w sobie tęsknotę za obrazami z dzieciństwa. Ale w jaki sposób można powrócić do miejsca, którego już nawet się nie rozpoznaje? I czy tak naprawdę chodzi o powrót, czy o ucieczkę?

Na to i inne pojawiające się podczas lektury pytania spróbujemy sobie odpowiedzieć podczas dyskusji w dniu 27.08.2020. Zapraszamy serdecznie. Godzina 17.00, miejsce – podwórko Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wstęp wolny.

Odsłony: 4345

Popularne artykuły