Literacka „Wędrówka” – powieść paragrafowa w DKK dla młodzieży

Utworzono: wtorek, 19 wrzesień 2023 Drukuj E-mail

Wrześniowe spotkanie Stowarzyszenia (Nie)Poważnych Literatów poświęcone było nietypowej lekturze, bo powieści paragrafowej “Wędrówka” Intany Paramadithy. Wcieliłyśmy się w rolę bohaterki, która znudzona swoim życiem zawarła faustowski pakt z samym diabłem, a w zamian otrzymała czerwone szpilki, będące gwarancją przygody. Wraz z nią włożyłyśmy buty na nogi i rozpoczęłyśmy naszą wędrówkę.

W jej trakcie czekały na nas do podjęcia decyzje, które prowadziły nas do kolejnych wydarzeń, ale niosły też ze sobą konsekwencje. Niektóre rozwiązania okazywały się dość proste i przyziemne, inne znów oniryczne lub nieco absurdalne. Nasze wybory tworzyły jedną z wielu możliwych do podążenia ścieżek.

“Gdy przeżywasz przygodę, chciałoby się wiedzieć, co by było, gdybyś wybrał inną drogę. Czyż nie?” Ta książka zachęca do eksplorowania różnych opcji i my również nie poprzestałyśmy na poznaniu jednej ścieżki. Odkryłyśmy, jak pozornie niewielka decyzja może wpłynąć na dalsze losy. Podeszłyśmy do tego na wiele sposobów, a nasze wybory często różniły się od siebie, co wywołało ciekawą, żywiołową dyskusję.

Mimo różnic w jednym byłyśmy zgodne – książka zachwyciła nas swoją formą, lecz nie treścią. Brakowało nam niekiedy spójności między poszczególnymi fragmentami jednej linii fabularnej. Trudno było nam wczuć się w rolę głównej bohaterki, z którą wielokrotnie się nie zgadzałyśmy i nie rozumiałyśmy jej postępowania. Również Iblis, czyli diabeł, nie spełnił naszych oczekiwań. Podobały się nam za to wszelkie odniesienie kulturowe i staranne przypisy, dzięki którym mogłyśmy dowiedzieć się czegoś nowego.

Do tej lektury podeszłyśmy z wielkim entuzjazmem, lecz po dotarciu do kilku zakończeń malała chęć, by poznawać kolejne. Mimo wszystko było to ciekawe doświadczenie i nasze pierwsze, choć zapewne nie ostatnie, zetknięcie z powieścią paragrafową.

 

Tematem kolejnego spotkania (20 października o godz. 16.00) będzie książka „Ruiny Gorlanu” Johna Flanagana, czyli pierwszy tom cyklu Zwiadowcy.

Serdecznie zapraszamy!

 

1

 

Odsłony: 382

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 124 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły