Dyskusyjny Klub Książki Książniczki zaprasza na spotkanie

Utworzono: wtorek, 28 listopad 2023 Drukuj E-mail

Zapraszamy do biblioteki na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Książniczki w czwartek 30 listopada na godz. 18.00. Lekturą miesiąca jest „Stoner” Johna Williamsa.

„Stoner” to jedna z najważniejszych książek Johna Williamsa żyjącego w latach 1922–1994 amerykańskiego pisarza, poety, redaktora, eseisty i wykładowcy akademickiego.

Opublikowana w 1965 roku powieść przeszła na rynku amerykańskim bez echa i sprzedała się zaledwie w 2000 egzemplarzy. Czterdzieści lat później, już po śmierci autora, uznany irlandzki pisarz Colum MacCann opublikował w „Guardianie” artykuł, w którym napisał, że w swoim życiu kupił co najmniej 50 egzemplarzy „Stonera”, by obdarować tą jedną z najwspanialszych powieści wszystkich swoich bliskich. Tekst przeczytała popularna francuska pisarka Anna Gavalda, sięgnęła po powieść Williamsa, którą się zachwyciła, po czym przetłumaczyła ją na francuski. Książka sprzedała się we Francji w kilkusettysięcznym nakładzie, powtarzając następnie sprzedażowy sukces w Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Izraelu i we Włoszech. W 2013 roku była jedną z najchętniej czytanych powieści również w Stanach Zjednoczonych. A do grona jej wielbicieli dołączyli tak znakomici pisarze, jak Julian Barnes, Ian McEwan, Bret Easton Elis czy piszący aktor Tom Hanks.

W Polsce po raz pierwszy wydano ją w 2014 roku nakładem Wydawnictwa Sonia Draga. Wówczas książka nosiła tytuł „Profesor Stoner”, a przetłumaczył ją Paweł Cichawa. W nowym tłumaczeniu – autorstwa Macieja Stroińskiego – powieści przywrócono oryginalny tytuł „Stoner”.

Ciekawe czy dołączymy do grona jej wielbicieli? Zachęcamy do udziału w dyskusji.

Odsłony: 273

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 144 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły