"Polowanie na małego szczupaka" w DKK Książniczki

Utworzono: wtorek, 18 lipiec 2023 Drukuj E-mail

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Książniczki przeniosło nas do odległej Laponii, a konkretnie do jej części opisywanej jako „głupia Laponia Wschodnia: bagna i komary. Nikogo tam nie ciągnie. Oprócz nas.”  Omawiałyśmy książkę Juhaniego Karili „Polowanie na małego szczupaka”

Książka zdobyła wiele nagród w Finlandii, w tym Lapońską Nagrodę Literacką. Dotychczas przetłumaczono ją na sześć języków. I całe szczęście, że na polski również – dzięki znakomitemu tłumaczeniu Sebastiana Musielaka mogłyśmy nie tylko poznać treść, ale także dać się ponieść językowi powieści. Zastosowana w utworze stylizacja gwarowa była przyczynkiem do rozmowy o znaczeniu sposobu porozumiewania się, stosowanego języka w literaturze, ale też i w codziennym życiu. Lektura dostarczyła wielu tematów do omówienia – od prezentowanych przez bohaterów postaw życiowych, przez problem samotności aż po życie w małych społecznościach niemalże odciętych od cywilizacji, ale za to żyjących w zgodzie z naturą. No i oczywiście zagłębiałyśmy się w świat mitycznych postaci, z którymi u Karili ludzie żyją „za pan brat”.

Mimo że nasz klub raczej nie sięga po lektury z kręgu fantastyki, to „Polowanie na małego szczupaka” bardzo przypadło nam do gustu i z przyjemnością dałyśmy się zanurzyć w świecie wykreowanym przez tego obiecującego fińskiego autora. Polecamy.

Zapraszamy również do zajrzenia na blog jednej z naszych klubowiczek – Pani Zuzanny: https://przewlekly-pedagog.pl/

Można tam przeczytać recenzję również tej czerwcowej lektury: https://przewlekly-pedagog.pl/gdy-rzeczywistosc-staje-sie-magiczna/

Odsłony: 532

katalog primo na stron

 

Aktualnie

Odwiedza nas 252 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły