Czerwcowe spotkanie DKK

Utworzono: środa, 29 czerwiec 2022 Drukuj E-mail

       W czwartek 23.06.2022 odbyło się kolejne – tym razem już letnie, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą lekturą były „Cukry” Doroty Kotas. To druga książka autorki, która za debiutancką powieść „Pustostany” otrzymała w 2020 roku Nagrodę Literacką Gdynia, Nagrodę Conrada i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza.

„Cukry” to zbiór opowieści z życia narratorki, w której bezbłędnie rozpoznajemy samą autorkę. Zdarzenia, osoby i miejsca występujące w książce są jak najbardziej prawdziwe i łatwe do zidentyfikowania. „Cukry” to też możliwość poznania i zrozumienia osoby z diagnozą zespołu Aspergera. Dużo rozmawiałyśmy właśnie o spektrum autyzmu. W dostrzeżeniu, z jakimi codziennymi wyzwaniami muszą mierzyć się osoby w spektrum, pomogła nam książka Kathy Hoopman „Wszystkie koty są w spektrum autyzmu”, która w przystępny, zabawny, wzruszający sposób i za pomocą pięknych kocich fotografii przedstawia ten temat.

Poruszałyśmy kwestie bycia innym – pod różnymi względami, i jak się z taką innością żyje. Jak nieneurotypowi albo o innej orientacji, albo nawet o innych preferencjach żywieniowych odbierani są przez rodzinę, otoczenie. W omawianej lekturze widziałyśmy wyraźnie jak patologiczne mogą być relacje nawet z najbliższymi osobami, jeśli w grę wchodzi nietolerancja i brak akceptacji. A przecież jak radzi Dorota Kotas: „nie trzeba wszystkiego rozumieć, wystarczy nie być chujem.” Może brzmi dosadnie, ale jakże jest prawdziwe.

Warto przeczytać „Cukry”. To niewielka pozycja, jeśli weźmiemy pod uwagę ilość stron i czyta się ją szybko i z przyjemnością – bo językowo autorka jest bardzo sprawna. W dodatku naprawdę można poznać, zrozumieć, może nawet czasem utożsamić się z kimś, kto żyje w nieco innej rzeczywistości niż ta uznawana za normę. Może po tej lekturze łatwiej będzie nam zaakceptować inność w bliźnich, ale także i w sobie.

zdj1  zdj2  zdj10

                                       zdj4        zdj8

 

 

Odsłony: 364

Popularne artykuły