Wystawa ilustracji konkursu Jasnowidze w Oddziale dla dzieci

Utworzono: środa, 13 marzec 2024 Drukuj E-mail

Marzec z Jasnowidzami w naszej bibliotece!

Zapraszamy na wystawę prac podsumowujących drugą edycję konkursu JASNOWIDZE. Są to prace grafików z Chin, Czech, Japonii, Litwy, Polski, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Turcji i Wielkiej Brytanii. Łączy je wysoka jakość artystyczna i poważne podejście do młodego odbiorcy, ale też poczucie humoru i świeże, dziecięce spojrzenie na świat.

W maju 2016 roku Wydawnictwo Dwie Siostry ogłosiło drugą edycję międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci JASNOWIDZE. Na konkurs wpłynęło 380 projektów z 34 krajów, w tym 280 z Polski. Jury międzynarodowe w składzie Monika Hanulak, Juraj Horváth, Åshild Kanstad Johnsen, Grzegorz Kasdepke przyznało jedną nagrodę główną w wysokości 2500 euro oraz trzy równorzędne wyróżnienia honorowe:

• Nagroda główna: „Robook”, Dalia Żmuda-Trzebiatowska, Polska
  • Wyróżnienie: „Ciąża”, Małgorzata Wojtkowiak, Polska
  • Wyróżnienie: „Pupa and Beetle” („Poczwarka i żuk”), Ayane Mitsuoka, Japonia
  • Wyróżnienie: „Signs of Silence” („Znaki ciszy”), Rasa Jančiauskaitė, Litwa

Jury Wydawnictwa Dwie Siostry w składzie Ewa Stiasny, Jadwiga Jędryas, Joanna Rzyska i Maciej Byliniak przyznało jedną nagrodę główną oraz dwa równorzędne wyróżnienia. Zwycięski projekt został wydany nakładem Wydawnictwa.

• Nagroda główna: „Signs of Silence”, Rasa Jančiauskaitė, Litwa
  • Wyróżnienie: „Pupa and Beetle” („Poczwarka i żuk”), Ayane Mitsuoka, Japonia
  • Wyróżnienie: „Zwyczajna mowa w regionalnych słowach”, Aleksandra Zaborska, Polska

Wszystkie ilustracje nagrodzone dostępne są na naszej wystawie do końca marca, w godzinach otwarcia biblioteki. Aby umożliwić pełne wykorzystanie twórczego i edukacyjnego potencjału ekspozycji, odwiedzający dostaną broszurę aktywnościową "Notatnik Jasnowidza".

Jasnowidze to międzynarodowy konkurs na projekt ilustrowanej książki dla dzieci. Celem konkursu jest inicjowanie procesu tworzenia nowych wartościowych książek dla dzieci, a także stwarzanie utalentowanym projektantom, ilustratorom i autorom tekstów możliwości zaistnienia na rynku wydawniczym.