Lourdes - tu krzyżuje się wiele dróg

Utworzono: wtorek, 12 grudzień 2023 Drukuj E-mail

Francuskie klimaty spotkały się 8 grudnia 2023 roku. Naszym tematem było słynne Lourdes.

Lourdes - miasto w południowo-zachodniej Francji, u podnóża Pirenejów, nad rzeką Gave de Pau w regionie Oksytania, w departamencie Pireneje Wysokie. Największy we Francji i jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek, odwiedzany rocznie przez 6 mln osób z całego świata. Jednak Lourdes to miasteczko nie tylko dla pielgrzymów, to prawdziwa perełka, w której każdy się zakocha. Podczas spotkania przypomnieliśmy historię świętej Bernadetty z Soubirous. W 1858, gdy miała 14 lat, osiemnastokrotie ujrzała Matkę Bożą w grocie Massabielle w Lourdes. W zbiorach bibliotecznych znajduje się film, który opowiada tę historię: Bernadetta. Cud w Lourdes.

Obejrzeliśmy pokaz zdjęć z malowniczej miejscowości i największych jej atrakcji. Nie zabrakło rad praktycznych: podróż z lotniska, działanie citycard, oferta office du tourisme. Dowiedzieliśmy się dokąd można pojechać pociągiem z dworca w Lourdes, jak możemy za darmo wyposażyć się w większą lub mniejszą lekturę na podróż, dlaczego miasteczko kochają miłośnicy aktywnego wypoczynku.

Widok Pirenejów na lotnisku i w miasteczku jest tak kuszący, że trzeba koniecznie wybrać się w te wysokie góry. Jedna z największych atrakcji w pobliżu to Cirque de Gavarnie w Parku Narodowym Pirenejów. Jest to cyrk polodowcowy o średnicy 6 kilometrów, otoczony jest szczytami, które wznoszą się na wysokość ponad 3000 m n.p.m. I wisienka na torcie, to wodospad o wysokości 422 metrów Grande Cascade de Gavarnie. Nic tylko patrzeć, podziwiać, marzyć i fotografować.

To było nasze ostatnie spotkanie w 2023 roku, złożyliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Uczestnicy otrzymali drobne upominki: czekoladowe mikołaje i ozdoby świąteczne.