Pająk, jaki jest, każdy widzi

Utworzono: środa, 28 luty 2024 Drukuj E-mail

Tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci "Czytam, bo... lubię!" była książka "Etnogadki - opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczajach". Zrobiliśmy swoje własne ludowe pająki, a wykorzystaliśmy do tego bibułę, sznurki i słomki.

Historia pająków sięga końca XIX w. Wtedy wieszano je pod sufitem na stropowej belce w głównej izbie. Była to tradycyjna forma zdobnicza związana z obrzędowością. Zdobiono nimi izby na Święta Bożego Narodzenia, Wielkanocy, na ślub oraz chrzest dziecka. Kształtem przypominały bogato zdobione żyrandole, które wisiały w kościołach i pałacach. Dawne pająki wykonywane były z łatwo dostępnych surowców pochodzenia miejscowego: słomy, fasoli, grochu, piór, włóczki, postrzępionego płótna oraz – później wprowadzonych kolorowych bibułek i papierów. Jak głosiły ludowe wierzenia, pająk był symbolem urodzaju i szczęścia. Miał także chronić dom od złych mocy.

 

"Etnogadki" to bogato ilustrowana książka adresowana do dzieci i ich opiekunów, która starszych czytelników skłania do wspomnień, a przed młodszymi odsłania tajemnice świata natury i związanych z nią obrzędów i tradycji. Książka jest efektem spotkania niezwykłych twórców: Moniki Michaluk, Michała Stachowiaka oraz Witolda Przewoźnego, których pasja w odkrywaniu świata naszych przodków – pełnego mądrości, magii i tajemnic widoczna jest na każdej stronie publikacji.

Autorzy wierzą, że lektura książki, opartej na rzetelnej wiedzy etnograficznej może stać się pretekstem do dialogu międzypokoleniowego, który pozwoli zachować pamięć o zapomnianych ludowych zwyczajach. Młody czytelnik dowie się z niej skąd się wzięły polskie święta? Jak żyli ludzie zanim wymyślono zegary i kalendarze? Po czym poznajemy, że pory roku się zmieniają? Dlaczego czas nie chodzi spać? Piękna szata graficzna książki to połączenie nowoczesnych trendów w ilustracji z motywami ludowymi.

Książka została objęta patronatami honorowymi: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury, Instytut im. Oskara Kolberga, Strzecha Design, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie wraz z oddziałami. Patronat medialny nad książką: Kulturaludowa.pl, TVP Kultura, Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego 2018.

 

Dziękujemy za udział w spotkaniu i zapraszamy na kolejne 6 marca o godz. 16.00 z książką "Ada Bambini Naukowczyni" Andrea Beaty.

Pamiętajcie o zapisach! Tel.: 75 61 21 389.

Odsłony: 69

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 210 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły