MARIANNA ŁABA – SPOTKANIE MUZYCZNE – TEATR STARY

Utworzono: wtorek, 06 marzec 2018

MARIANNA ŁABA już wieku 4 lat rozpoczęła edukację muzyczną w klasie fortepianu i skrzypiec w miejscowości Chuście (Zakarpacie) na Ukrainie.

Matka pochodzi z węgierskiej rodziny, a korzenie sięgają i polskiej hrabiny Kulczewskiej. Kontynuowała naukę gry na skrzypcach w Liceum Muzycznym w miejscowości Użgorod. Łaba jest absolwentką Lwowskiej Akademii Muzycznej. Już podczas studiów brała udział w tournée koncertowym po Austrii, Niemczech oraz Kanadzie i USA wraz z zespołami Excelsior i Krynycia. W 1998 roku uczestniczyła w koncertach „Kammern Oper Göttingen" (Niemcy). W 2000 roku wraz z Teatrem Opery Lwowskiej koncertowała we Włoszech. 2006 rok przyniósł szereg koncertów zatytułowanych „Gala-Strauss" w wielu krajach Europy, do wykonania których zaprosiła ją orkiestra symfoniczna K&K Philharmoniker. W latach 2008–2009 koncertowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lwowskiej w Hiszpanii, a w latach 2013–2014 w Niemczech.

Jest solistką Filharmonii Lwowskiej i Lwowskiej Sali Organowej, a od 2008 – zespołu muzyki dawnej Lwowscy Minstrele. Uczestniczyła w licznych konkursach i festiwalach muzycznych w całej Polsce. Miała okazję śpiewać z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej, Olsztyńskiej a także Rzeszowskiej. Ostatni znaczący występ w naszym kraju miał miejsce we wrześniu 2016 roku na Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie". W związku z przyjazdem Ojca Świętego na Ukrainę w 2001 roku Marianna Łaba wykonała cykl koncertów powitalnych dla Papieża.

To wyjątkowe spotkanie poprowadzi podróżnik i pisarz Roman Pankiewicz.

Za nami wspaniała uczta dla ducha - kameralny koncert Marianny Łaby, solistki Filharmonii Lwowskiej i Lwowskiej Sali Organowej. Artystce akompaniował na fortepianie Igor Maceluch – profesor Uczelni Muzycznej we Lwowie a całość poprowadził Roman Pankiewicz – krakowianin – pisarz i podróżnik. Przy licznie zgromadzonej widowni solistka zaśpiewała pięknym sopranowym głosem pieśni operowe, następnie piosenki lwowskie i standardy musicalowe takie jak „Memory" A. L. Webbera czy „Time to Say Goodbye". Publiczność była zachwycona! W czasie przerw między występami, znakomitą grą na pianinie oraz fletni pana zabawiał nas Igor Maceluch, a Roman Pankiewicz opowiadał anegdoty oraz historie poszczególnych utworów muzycznych.

Gromkie brawa doprowadziły do bisu, na który Pani Marianna zaśpiewała pieśń „Hej sokoły", a wtórowała jej cała sala. Na końcu były rozmowy, pamiątkowe zdjęcia i autografy.
To był dla nas wszystkich niesamowity wieczór.

Bardzo dziękujemy Wykonawcom za piękny koncert.

i Pani Dyrektor MDK – Beacie Domereckiej - za udostępnienie teatru.

Odsłony: 1299