„BYĆ ŻEGLARZEM JAK JOSEPH CONRAD” – WARSZTATY ŻEGLARSKIE Z JAKUBEM JAKUBOWSKIM

Utworzono: wtorek, 21 listopad 2017

Wydarzenie w ramach projektu
„Iść za marzeniem, czyli śladami Conrada" dofinansowane ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Warsztaty żeglarskie „Być żeglarzem jak Joseph Conrad" stały się okazją, by młodemu pokoleniu przybliżyć sylwetkę Josepha Conrada, który był nie tylko wielkim pisarzem, ale również żeglarzem. Te podróże stały się inspiracją do stworzenia wielkich dzieł literackich.

Jakub Jakubowski - również żeglarz, doświadczony instruktor żeglarstwa, członek Polskiego Związku Żeglarskiego poprowadził spotkanie z wykorzystaniem łódki szkoleniowej Optymista – używanej w każdym klubie żeglarskim na świecie. W czasie zajęć dzieci zdobyły wiadomości z zakresu budowy łodzi żaglowej, budowy żagla i urządzeń pokładowych oraz ich obsługi. Nabyły także umiejętności wiązania węzłów żeglarskich, poznały wiele zwyczajów żeglarskich oraz najważniejsze zasady, których powinniśmy bezwzględnie przestrzegać w kontakcie z wodą.

Na zajęciach dowiedzieliśmy się również, że życie codzienne marynarza na statkach wyznaczało bicie dzwonu, czyli tzw., szklanki. Szklanki wywodzą się z dawnych żaglowców, gdzie urządzeniem mierzącym czas była klepsydra. Główna klepsydra była klepsydrą półgodzinną, po przesypaniu się piasku w klepsydrze, marynarz przewracał "szkło" i uderzeniem w dzwon wybijał szklanki.

Pan Jakub zademonstrował nam jeden z systemów wacht - anglosaski, gdzie doba jest podzielona na czterogodzinne okresy, tak zwane "ćwiartki", które wybija się szklankami

20:00-24:00 - pierwsza wachta rozpoczynająca,
24:00-04:00 - środkowa wachta zwana przez niektórych psią wachtą,
04:00-08:00 - wachta poranna,
08:00-12:00 - wachta przedpołudniowa,
12:00-16:00 - wachta popołudniowa
16:00-18:00 - pierwsza psia wachta, czasem obie psie wachty nazywa się wachtami łamanymi,
18:00-20:00 - ostatnia psia wachta.

Każdy z nas mógł uderzyć w dzwon i podać godzinę wskazaną przez Pana Jakuba. To była wielka frajda!

Na koniec odbył się konkurs, w trakcie którego chętnie wykazaliśmy się wiedzą zdobytą podczas zajęć.

 

Relacja Biblioteki

 

Relacja Telewizji Bolesławiec

Odsłony: 1942