KRZYSZTOF BARANOWSKI – SPOTKANIE ZE SŁYNNYM ŻEGLARZEM I PISARZEM – CENTRUM INTEGRACJI KULTURALNEJ „ORZEŁ”

Utworzono: czwartek, 05 październik 2017

Wydarzenie w ramach projektu
„Iść za marzeniem, czyli śladami Conrada" dofinansowane ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Krzysztof Tadeusz Baranowski ur. 26 czerwca 1938 we Lwowie. Żeglarz (jachtowy kapitan żeglugi wielkiej). Pierwszy Polak, który opłynął samotnie świat wokół trzech przylądków: Agulhas, Leeuwin i Horn. Pierwszy (i jak dotąd jedyny) Polak, który opłynął samotnie świat dwukrotnie. Kapitan żaglowców: Zew Morza, Pogoria, Atlantis, Fryderyk Chopin. Inżynier-elektronik, absolwent Politechniki Wrocławskiej. Absolwent Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Krótkofalowiec SP 5 ATV/MM. Dziennikarz, filmowiec, pisarz. Napisał i wydał kilkanaście książek, których łączny nakład, wraz z tłumaczeniami, przekroczył milion egzemplarzy. Zrealizował około 50 filmów dokumentalnych o tematyce morskiej. Ma za sobą ponad ćwierć miliona mil morskich przepływanych na różnych akwenach. Autor koncepcji i animator projektów budowy żaglowców – Pogoria i Fryderyk Chopin. Twórca "Szkoły pod Żaglami" - „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń".

 

Relacja Biblioteki

 

Relacja Telewizji Bolesławiec


Prezentując kilkanaście książek ze swojego dorobku pisarskiego Kapitan opowiedział zwięźle historię swojego życia, w której woda i żaglowce odgrywają największą rolę. Dowiedzieliśmy się, że w latach 1965-66 wziął udział w zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne wyprawie jachtu „Śmiały" wokół Ameryki Południowej. Sześć lat później wystartował na „Polonezie" w Transatlantyckich Regatach Samotnych Żeglarzy OSTAR'72. Wyścig ukończył na 12 miejscu z 43 startujących. Już 6 sierpnia 1972 roku, w niespełna trzy tygodnie po ukończeniu regat, OSTAR, kpt. Krzysztof Baranowski na pokładzie „Poloneza" opuścił Newport w USA i rozpoczął wokołoziemską podróż. W przeciągu następnych 9 miesięcy pokonał 35 424 mile morskie, okrążając ziemię wokół pięciu przylądków. Z Ameryki Północnej udał się do Południowej Afryki, gdzie dopłynął po 60 dniach żeglugi. Postój w Cape Town i dalej w drogę. Napotkane na Oceanie Indyjskim ciężkie warunki spowodowały spore zniszczenia, nie złamały ducha kapitana i po naprawach w Australii „Polonez" pokonał Pacyfik w rekordowym czasie 45 dni. 23 lutego 1973 roku Krzysztof Baranowski okrążył słynny przylądek Horn, jako pierwszy samotny żeglarz z Polski. Wokołoziemska pętla została zamknięta 10 kwietnia o 11 wieczorem, w niespełna rok po opuszczeniu Plymouth – bazy regat OSTAR '72 – „Polonez" powrócił na wyspy brytyjskie. Do kraju kpt. Baranowski dopłynął w czerwcu, gdzie został przywitany jak bohater przez ponad stutysięczny tłum zebrany na Wałach Chrobrego w Szczecinie.

Po rejsie jacht „Polonez" został przekazany Jacht Klubowi Wyższej Szkoły Morskiej, a w 1974r. kapitan Baranowski pojawił się na starcie jako gość honorowy Regat o Puchar Poloneza. Ponownie za sterem „Poloneza" stanął trzy lata później, prowadząc go przez Atlantyk w ramach Operacji Żagiel'76 zorganizowanej z okazji dwusetlecia powstania Stanów Zjednoczonych. Potem był rejs rodzinny wraz z żoną Ewą i dwojgiem dzieci. Wspólnie opływali Wielkie Jeziora, rzekę Missisipi, a drogę do Europy urozmaicili postojami na Bahamach i Azorach.

W 1980 roku zwodowano żaglowiec „Pogoria", który powstał z inicjatywy Baranowskiego, a w 1983 roku ruszyła pierwsza Szkoła Pod Żaglami, której idee są realizowane do dziś. W 1992 roku na wodzie pojawił się kolejny żaglowiec szkoleniowy, Fryderyk Chopin, wybudowany przez Fundację Międzynarodowa Szkoła Pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego. Ponad ćwierć wieku po pierwszym samotnym opłynięciu globu Kapitan postanowił wyczyn powtórzyć, jednak tym razem trasa miała wieść ze wschodu na zachód tzw. trasą pasatową. W latach 1999-2000 samotnie na pokładzie jachtu „Lady B." opłynął ponownie kulę ziemską drogą przez Atlantyk, Kanał Panamski, południowy Pacyfik, Ocean Indyjski, Morze Czerwone, Kanał Sueski i Morze Śródziemne. Rejs ukończył w 11 miesięcy.

W 2009 roku reaktywował działanie Fundacji Szkoła Pod Żaglami, która na pokładzie „Pogorii" realizuje program „Dookoła Świata za Pomocną Dłoń" nawiązujący do tradycji sprzed ponad ćwierć wieku. Więcej szczegółów z życia Kapitana dowiedzą się Państwo z kart jego książek.

Kapitan Krzysztof Baranowski wspaniały, cały czas młody duchem, człowiek - poza rejsami, prowadzeniem Fundacji, organizowaniem Szkoły pod Żaglami, poszukuje partnerów i inwestorów do budowy kolejnego żaglowca szkoleniowego „Polonii".

Pięknie dziękujemy za interesujące spotkanie i życzymy Panu Kapitanowi by dalej podążał za swoimi marzeniami i by nadal szczęście sprzyjało w ich urzeczywistnianiu!

Odsłony: 2483