KAZIMIERZ SZYMECZKO – POROZMAWIAJMY O HISTORII – GALERIA „FORMAT”

Utworzono: poniedziałek, 21 listopad 2016

Kazimierz Szymeczko to autor książek dla dzieci i młodzieży, tekstów do podręczników szkolnych, tekstów scenicznych - z wykształcenia polonista.

Debiutował w 1996 roku w „Świerszczyku" cyklem bajek i opowiadań. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień literackich. W 2013 roku otrzymał tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej przyznawany przez Fundację im. Krystyny Bochenek i Radę Języka Polskiego za „[...] propagowanie barwnej, poprawnej, nacechowanej uczuciami polszczyzny wśród najmłodszych". Książki autora to m.in.: „Pościg za czarną Hondą" , „Fałszerze w sieci" , „Czworo i kości" , „Tetrus".

Jest wielkim miłośnikiem historii Polski, o której pisze ciekawie, prostym, zrozumiałym dla młodego odbiorcy językiem i z humorem. Na spotkaniu opowie o ciekawostkach historycznych, przywołując przykłady z własnych książek: „A to historia", „Historia Polski w opowieściach", „Po MOLowana historia".

 

Po raz pierwszy nasza biblioteka miała przyjemność gościć ambasadora i to wyjątkowego, bo Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Piękną i barwną polszczyzną Pan Kazimierz Szymeczko opowiadał nam o swojej twórczości. Odpowiadał też na niezliczone pytania naszych młodych czytelników, którzy chcieli się dowiedzieć np. jak długo pisze się książkę? Czy zaczynając pisać zna już zakończenie? Dlaczego pisze dla dzieci, a nie dla dorosłych?

Tłem naszych rozmów była mini wystawa akcesoriów średniowiecznego rycerza – kolczuga, przeszywanica, hełm i oczywiście tarcza z mieczem. Wśród takich eksponatów nie mogło zabraknąć ciekawych opowieści z najnowszych książek historycznych m.in. „Piastowskie orły" i „Od morza do morza" z serii „Zdarzyło się w Polsce".

Autografy i wpisy do książek zakończyły to pełne humoru, ale też pouczające spotkanie. Dziękujemy.

Odsłony: 1581