Dariusz Rekosz: Magia słowa – Galeria „Format”

Utworzono: czwartek, 17 kwiecień 2014

To był prawdziwy wieczór magii... słów, a gość prowadzący spotkanie, Pan Dariusz Rekosz, okazał się niezwykłym sztukmistrzem słowa.

Na początku była prezentacja na ekranie – to był Dariusz Rekosz w różnych odsłonach. A dalej zaczęła się prawdziwa zabawa słowem, z której dowiedzieliśmy się, że woda ma związek z liczbą Pi i że przekleństwa są archaizmami! Przeprowadzone dowody były logiczne i tak przekonywujące, że słuchający nie mieli wątpliwości , że są prawdziwe. Było również o mocy słowa, bo przecież działa na wyobraźnię zdanie, że „wystarczy wypełnić kupon Lotto i wygrać miliony". Teoretycznie jest to możliwe, ale wykonując wszystkie operacje krok po kroku nie jest łatwo! Było też zabawnie. Zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, że takie niewinne znaczki interpunkcyjne, jak : przecinek, czy kropka lub charakterystyczny w naszym alfabecie ogonek przy a i e, potrafią zmienić sens wypowiedzi. No, bo proszę Państwa, czy zdanie: „ stara piła leży w piwnicy" po wstawieniu przecinka w odpowiednim miejscu nie zmienia znaczenia?

Pan Dariusz jest człowiekiem, który nie tylko dużo mówi i pisze, ale uczestniczy w różnych projektach. Obejrzeliśmy zwiastun filmu na podstawie powieści fantasy „Wichman", w którym wystąpił w roli mnicha. Była też prezentacja z otwarcia Muzeum Hansa Klossa w Katowicach, a jego zamknięcie oraz pełniona funkcja animatora kultury w tym czasie stały się inspiracją do napisania książki „ Zamach na Muzeum Hansa Klossa". Przy tej okazji mogliśmy zapoznać się z dotychczasowymi osiągnięciami Pana Rekosza jako autora książek dla młodzieży i dorosłych, słuchowisk radiowych oraz przewodnika o „ Piłce nożnej". Od 2005 roku wydanych zostało 25 tytułów, a ilustratorem większości z nich jest Bohdan Butenko.

Dariusz Rekosz to człowiek z głową pełną ciekawych pomysłów, z ogromną energią i świetnie zorganizowany. Blisko dwugodzinne spotkanie minęło jak chwila. Świetnie się bawiliśmy, „pogimnastykowaliśmy głowę", a prowadzący okazał się doskonałym animatorem, by nie powiedzieć showmanem oraz magikiem słowa.

Odsłony: 3097