Hans Groth: Szlakiem św. Jakuba – Galeria „Format”

Utworzono: wtorek, 18 marzec 2014

Droga św. Jakuba to umowna nazwa wielu szlaków pątniczych rozpoczynających się w różnych miejscach, a kończących w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Św. Jakub Apostoł Starszy zginął za wiarę. W VII wieku, po opanowaniu Jerozolimy przez Arabów, szczątki tego męczennika zostały przewiezione do Hiszpanii. Relikwie spoczywające w katedrze mają cudowne uzdrawiające moce i ściągają pielgrzymów z całego świata. Droga św. Jakuba istnieje od ponad tysiąca lat, wraz ze szlakami do Rzymu i Jerozolimy, stanowi najczęściej wybieraną trasę pielgrzymkową.

Bolesławiec jest ważnym punktem startowym dla pielgrzymów wędrujących do grobu św. Jakuba. Dolnośląski szlak został oficjalnie otwarty w 2006 roku, a w rok później wyruszył stąd Hans Groth. Trasę Bolesławiec - Santiago de Compostela, o długości ponad 6500 km, przebył na rowerze. Miał wtedy 67 lat.

Hans jest Niemcem, który upodobał sobie nasze miasto. Jego pierwsze kontakty z Bolesławcem przypadają na początek lat dziewięćdziesiątych, a na stałe mieszka tutaj od roku 2006. Jest też wielkim miłośnikiem roweru i niezmordowanym podróżnikiem.

W bibliotece spotkał się z grupą czytelników zainteresowanych jego podróżą. Opowieść o przeżyciach fizycznych oraz duchowych związanych z pielgrzymką spotkała się z dużym zainteresowaniem i zakończyła dyskusją. Zadanych zostało wiele pytań, wymieniono sporo ciekawych informacji i poglądów związanych z pielgrzymowaniem.

Zob. też relacja telewizyjna http://azartsat.pl/wiadomosci/hans-groth-podroznik

 

Odsłony: 3187