MICHAŁ ZAWADKA – NAUKA W CODZIENNOŚCI – CIEKAWOSTKI ŚWIATA NATURY – POMPOWANIE WYOBRAŹNI”

Utworzono: środa, 12 luty 2014

Ferie w naszej bibliotece rozpoczęły się „odlotowo": dosłownie, bo zbudowane przez nas rakiety poleciały, ale też w przenośni, bo była to naprawdę „odlotowa" zabawa, a wszystko dzięki Panu Michałowi Zawadce, który poprowadził warsztaty pt. „Nauka w codzienności".

Przedstawił nam w bardzo sugestywny, ale też dowcipny sposób ciekawostki ze świata przyrody. Pokazał jak wiele przedmiotów codziennego użytku ma swoje odpowiedniki w przyrodzie – nożyczki zapożyczyliśmy od szczypiec kraba, śmigło helikoptera wzorowane jest na spadających i wirujących nasionach klonu, a pierwowzorem koparki jest ręka człowieka z ruchomymi stawami.

To oczywiście nie wszystkie przykłady, było ich kilkanaście – a o wszystkich pozostałych będzie można przeczytać w najnowszej książce Michała Zawadki pt. „Nauka w codzienności', która już niedługo się ukaże.

Pan Michał opowiadał nam też o tym jak wielcy uczeni podpatrując naturę konstruowali różnorodne przedmioty np. genialny Leonardo da Vinci skonstruował maszynę latającą, której skrzydła przypominają nietoperza.

Na zakończenie warsztatów wykonaliśmy rakiety, które dzięki prostemu prawu fizycznemu – odpychaniu – wzniosły się w powietrze. Czas ferii to czas odpoczynku i zabaw, jednak te zabawy były też ciekawą nauką, za którą bardzo dziękujemy.

Odsłony: 3525