MICHAŁ ZAWADKA – „SPOŁECZNY SAVOIR VIVRE, CZYLI JAK NIE NADEPNĄĆ ŚWIATU NA ODCISK”

Utworzono: czwartek, 05 grudzień 2013

Wydarzenie w ramach projektu „Czas na czytanie i mądre wychowanie"
dofinansowane ze środków MKiDN

„Żyję w świecie marzeń, gdzie znalazłem bajki. Wierzę w ludzi, patrzę w oczy, jem pierogi z jagodami. Kocham dzieci, gwiazdy i drożdżówkę, którą podobno piekę wyśmienitą..." MZ

Michał Zawadka jest absolwentem Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i Polonistyki na kierunku Słowo na Ekranie w Mowie i na Piśmie. To człowiek-orkiestra – konferansjer, lektor, animator publiczności, aktor teatralny, artysta estradowy, telewizyjny i kaskader filmowy. W 2012 roku zadebiutował jako autor cyklu bajek „Mądrość z Natury". Najcenniejsze w naszym życiu są relacje z drugim człowiekiem i naturą, opierające się na mądrości wypracowanej przez miliony lat przez przyrodę.

 

Autor opisuje świat zwierząt małych i dużych, znanych i lubianych. Morały bajek uczą przyjaźni, szacunku, umiaru, tolerancji, troski, roztropności, umiejętności dostrzegania i miłości do otaczającego nas świata. „Mądrość z Natury" to zarazem swoistego rodzaju manifest ochrony zwierząt, mający na celu kreować w młodym człowieku podświadome dbanie o piękno natury, aby w przyszłych latach nasza planeta miała szansę dzielić się swoją mądrością z następnymi pokoleniami.
Książce towarzyszy płyta CD z nagraniami lektorskimi znanych mistrzów słowa, m.in. aktorów – Piotra Adamczyka, Joanny Jabłczyńskiej, Cezarego Pazury czy Macieja Stuhra.

 


Jak wytłumaczyć dzieciom co to jest umiar, roztropność, tolerancja czy przyjaźń? Na pewno nie jest to proste zadanie – ale nie dla Michała Zawadki. Kierując się wspaniałą maksymą Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi to zrobić, a zrozumiem" i wykorzystując najprostsze przedmioty: klocki, ryż, kredki, papier, a nawet chrupki oraz odwołując się do świata zwierząt i natury, opowiadał o tych ważnych normach społecznych w sposób, który dzieci w lot pojmowały, bawiąc się przy tym doskonale.

Podczas czytania fragmentów książki „Mądrości z natury" mieliśmy też wielką przyjemność podziwiania zdolności aktorskich naszego gościa. Było to spotkanie pełne humoru, radości i śmiechu, ale też niosące bardzo ważne treści.

Po wspólnym zdjęciu kończącym spotkanie dzieci otrzymały w prezencie zakładki do książek i kolorowe balony. Dziękujemy Panie Michale i do zobaczenia !

Odsłony: 3206