Romuald Pawlak – spotkanie autorskie

Utworzono: środa, 04 grudzień 2013

Wydarzenie w ramach projektu „Czas na czytanie i mądre wychowanie"
dofinansowane ze środków MKiDN

Romuald Pawlak pochodzi z Sosnowca. Debiutował w tygodniku „Na przełaj" w 1987 r. Przez długi czas współpracował z czasopismem „Fenix". Publikował również w „Magii i mieczu", „Nowej Fantastyce", „Science Fiction, Fantasy & Horror" oraz „Gazecie Wyborczej". Debiutował książkami z gatunku fantasy, pisze też książki historyczne. W 2007 roku na rynku wydawniczym ukazała się pierwsza książka dla dzieci „Miłek z Czarnego Lasu", za którą pisarz został wyróżniony nagrodą Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Najlepsza Książka dla Dzieci 2008. Kolejna „Czapka Holmesa" (2009) – była nominowana do nagród Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz do nagrody im. Kornela Makuszyńskiego. Romuald Pawlak jest również twórcą literatury obyczajowej i młodzieżowej. Jego powieści dla nastolatków cieszą się coraz większym zainteresowaniem czytelników i uznaniem krytyki.

Opublikował m.in.: Inne okręty /2003/ , Rycerz bezkonny /2004/ , Czarem i smokiem /2005/ , Wojna balonowa /2006/, Wilcza krew, smoczy ogień /2006/ , Bo to jest wojna, rzeź i rąbanka /2007/, Armia ślepców /2007/, Miłek z Czarnego Lasu /2007/, Smocze gniazdo /2008/, Czapka Holmesa /2009/, Lena w chmurach /2010/, Cabezano. Król karłów /2010/, Przeskoczyć przez ogień /2010/, Lena w chmurach /2010/ Póki pies nas nie rozłączy /2011/, Związek do remontu /2011/, Dziura w sercu /2012/

 


Jak Pan się czuje kiedy skończy już pisać książkę? Od jak dawna Pan pisze? Dla kogo najbardziej lubi Pan pisać – dla dzieci, młodzieży czy dorosłych? Dlaczego Lena jest w chmurach? Oto tylko niektóre z dziesiątków pytań jakie zadali Romualdowi Pawlakowi nasi czytelnicy. Pisarz okazał się bardzo zajmującym gawędziarzem. Opowiadając o początkach swojej twórczości wspominał nauczycieli, którzy zachęcali go do pisania i realizowania twórczych marzeń - do tego też namawiał naszych młodych gości. Sam pierwszą książkę napisał kilkanaście lat temu, a od dziesięciu lat regularnie ukazują się jego kolejne powieści. Jest ich już kilkanaście, a że zainteresowania ma bardzo rozległe są wśród nich powieści science-fiction, historyczne, obyczajowe i detektywistyczne.

Dzieci ciekawiło jak zwykle – skąd pisarz czerpie pomysły – mówił, że tych nie brakuje, ale pomysł to tylko początek drogi pisarskiej. Najtrudniejsze jest to, aby tak fabułę rozwinąć, by przyciągała uwagę czytelnika na każdej stronie książki - dlatego zanim książka trafi do wydawcy, pierwszymi recenzentami są zaprzyjaźnione dzieci „z osiedla", które szczerze mówią co ich zafascynowało, a co nie wzbudziło żadnych emocji.

Były też opowieści o sympatycznym psie Miłku, głównym bohaterze książki pt. „Miłek z Czarnego Lasu".

Bardzo dziękujemy za to miłe spotkanie w ten szczególny mikołajkowy poranek.

Zob. też relację telewizyjną tutaj.

Odsłony: 2989