Agnieszka Frączek - spotkanie autorskie

Utworzono: piątek, 13 wrzesień 2013

Wydarzenie w ramach projektu „Czas na czytanie i mądre wychowanie"
dofinansowane ze środków MKiDN

Agnieszka Frączek - jest doktorem habilitowanym językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Z pasją bada zabytkowe, 300-letnie słowniki polskie i niemieckie, nie stroni także od leksykografii współczesnej: jest redaktorem naukowym Wielkiego słownika niemiecko-polskiego, polsko-niemieckiego PWN (wyróżnionego przez magazyn Literacki Książki tytułem Książki Roku 2010). Napisała wiele książek dla dzieci w większości rymowanych, tak by ich czytanie ułatwiało zapamiętywanie trudnych wyrazów. Najbardziej z nich znane, to: Kanapka i innych wierszy kapka, Dranie w tranie, Muł mądrala i innych wierszy co niemiara, Byk jak byk, czyli nie całkiem poważnie o całkiem poważnych błędach językowych, Jedna literka, a zmiana wielka, Gdy przy słowie jest przysłowie.

W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Jest laureatką Nagrody Edukacja 2008, wyróżnienia Duży Dong, przyznawanego przez Polską Sekcję IBBY oraz nagrody im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz.
(tekst pochodzi w większości ze strony Wydawnictwa Literatura).

Na spotkaniu z Panią Agnieszką Frączek mogliśmy się dowiedzieć o zawiłościach naszego języka ojczystego. Jako specjalista w dziedzinie językoznawstwa na przykładach swoich utworów wyjaśniła nam pojęcia homonimów, frazeologizmów, homofonów, a następnie przytaczaliśmy przykłady takich wyrazów z codziennego życia. Dowiedzieliśmy się jak prawidłowo odmieniać wyrazy wieloznaczne, np. „zamek", „klucz" itp. Rozmawialiśmy również o kulturze słowa i o tym, czy poprawnie mówimy.

Autorka zaproponowała zabawę słowną na podstawie książki „Byk jak byk", gdzie naszym zadaniem było dopowiadanie prawidłowej odmiany słów.

Czytając fragment swojej książki Rany Julek! Opowiedziała nam Pani Agnieszka o życiu Juliana Tuwima, o tym jak zaczął pisać książki dla dzieci.

Na zakończenie zabawiliśmy się wspólnie w zgadywankę „Z jakiego wiersza Juliana Tuwima pochodzi fragment przeczytanego utworu".

 

Odsłony: 2884