Marta Fox – spotkanie autorskie

Utworzono: poniedziałek, 27 maj 2013

Wydarzenie w ramach projektu „Czas na czytanie i mądre wychowanie"
dofinansowane ze środków MKiDN

Marta Fox jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Śląskim. Wydała ponad 30 książek – powieści dla młodzieży i dorosłych, zbiorów opowiadań, esejów, tomików wierszy.

Jej twórczość została uhonorowana przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie „Książka Roku" - 1995 za powieść Agaton-Gagaton: jak dobrze być sobą i w 2000 roku za cykl Pierwsza miłość. Książki, po które najczęściej sięga młodzież to: Magda.doc, Paulina.doc, Paulina w orbicie kotów, Kaśka Podrywaczka, Karolina XL, Karolina XL zakochana, Iza Anorektyczka, Iza Buntowniczka

Pisarka w sposób odważny i zarazem taktowny porusza problemy dojrzewania, pierwszej miłości. Nie unika tematów trudnych i bolesnych - nadużyć ze strony dorosłych w stosunku do dzieci i młodzieży. W 2004 roku otrzymała Złoty Telefon – honorowe odznaczenie „Niebieskiej Linii" – Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie, za książkę Coraz mniej milczenia. O dramatach dzieciństwa bez tabu.

W 2006 roku została uhonorowana odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Po raz pierwszy mogliśmy spotkać się z jedną z naszych ulubionych pisarek i spytać o nurtujące nas zagadnienia. A było o co pytać, bo przecież problemy opisywane w książkach autorki są autentyczne, nie udaje się przejść obok nich obojętnie. Poruszają i głęboko wzruszają. Chociażby problem anoreksji czy bulimii, dotykający głównie młode dziewczęta. Mogliśmy się dowiedzieć skąd Pani Marta czerpie inspiracje, jak zbiera materiały. Opowiadała nam również o swojej rodzinie, która po części też odegrała pewną rolę w fabułach jej książek. Mimo że pisarka omawia w swoich książkach ważne tematy, potrafiła o nich z nami swobodnie, a niekiedy nawet z humorem rozmawiać, zachęcając do wspólnej dyskusji.

Zaskoczeniem dla wszystkich była prezentacja tomików wierszy. O ile świat przedstawiony w literaturze młodzieżowej jest w przeważającej części fikcyjny, o tyle poezja wypływa z duszy autorki, ukazując jej wrażliwość.

Na zakończenie Pani Marta przeczytała nam fragmenty swojej autobiografii Autoportret z Lisiczką, która obfitowała w wiele żartobliwych historii.

 

 

Odsłony: 4053