Anna Czerwińska-Rydel : „Wszystko gra” – spotkanie autorskie

Utworzono: czwartek, 02 maj 2013

Wydarzenie w ramach projektu „Czas na czytanie i mądre wychowanie"
dofinansowane ze środków MKiDN

Anna Czerwińska-Rydel, muzyk, pedagog, gdańska autorka książek dla dzieci i młodzieży. Pisze przede wszystkim o muzyce, ale też o problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia i miłości. Zadebiutowała wydanym w 2007 roku opowiadaniem Tajemnica Matyldy.

Napisała serię biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach: „Jaśnie Pan Pichon, rzecz o Fryderyku Chopinie" (2010), „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie" (2011); „Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku" (2012) oraz gdańską trylogię dla dzieci: „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem"; „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita" i „Życie pod Psem według Artura Schopenhauera", za którą zdobyła główną nagrodę w plebiscycie „Kulturalny Sztorm Roku 2012". Natomiast książka o Fahrenheicie została wyróżniona w konkursie Książka Roku 2012 Polskiej Sekcji IBBY.

Otrzymała również prestiżową nagrodę Bologna Ragazzi Award 2012 za „Wszystko gra".

Jest także autorką audycji muzycznych dla najmłodszych, prowadzonych w Radiu Eska-Nord, redaktor naczelną pisma „Mały Pielgrzym" oraz członkiem "Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych" (Polskiej Sekcji IBBY).

Spotkanie rozpoczęliśmy nie od słuchania muzyki, ale od słuchania ... ciszy, która okazała się pełna tajemniczych dźwięków. Rozmawialiśmy o ich bogactwie, jednak te najpiękniejsze można wydobyć z instrumentów muzycznych, o których mówiła nam Pani Anna. Wysłuchaliśmy też czytanych przez Autorkę fragmentów książki „Tajemnicze dźwięki" ilustrowanych prezentacją multimedialną z ciekawym podkładem muzycznym. Nie zabrakło też wspólnych zabaw – pełnych humoru ruchowych interpretacji utworów muzyki klasycznej i intrygujących zagadek.

Pięknie dziękujemy za wspaniałą wspólną zabawę i spotkanie, w czasie którego – podobnie jak w tytule jednej z książek – Wszystko grało!

 

Odsłony: 2702