Andrzej Pasławski : Albania – piękna nieznajoma. – Galeria „Format”

Utworzono: środa, 14 marzec 2012

Andrzej Pasławski - podróżnik, który odkrył nam uroki Albanii - kraju owianego złą sławą, przez kilka dekad odizolowanego od reszty świata, będącego bodaj ostatnią tajemnicą XXI-wiecznej Europy – jako rejonu przepięknej przyrody, przyjaznych ludzi i miejsca bezpiecznego dla chcących tam się wybrać.

Opowieść „Albania – piękna niznajoma” była ilustrowana prezentacją z bogatym materiałem zdjęciowym.

Okazuje się, że Albania jest wymarzonym celem podróży dla osób, które szukają oderwania od zgiełku cywilizacyjnego.  Nie jest jeszcze spenetrowana przez masowego turystę, można znaleźć tam autentycznie dziewicze tereny i odkryć ich piękno dla siebie.

Przemierzanie górskich szlaków jest prawdziwym wyzwaniem. Wymaga dobrego przygotowania i dużej porcji wysiłku, ale w zamian daje nieporównywalne widoki do podziwiania, niezmącone krajobrazy i niespotykane gdzie indziej zjawiska przyrodnicze.

Dla mieszkańców górskich terenów większe znaczenie ma prawo zwyczajowe tzw. Kanun, aniżeli współcześnie stanowione prawo państwowe. Kanun  jest to zbiór zasad dotyczących honoru oraz bezkompromisowej gościnności. Pomimo więc faktu, że posiadanie broni palnej przez mieszkańców jest powszechne, to właśnie ze względu na nakazy prawa zwyczajowego przybysze – traktowani na prawach gościa – nie tylko są bezpieczni, ale wręcz otaczani opieką i traktowani z najwyższym szacunkiem.

Odsłony: 2864