Eksperymenty

Utworzono: niedziela, 27 luty 2011

Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od „sztuczek”, które w rzeczywistości są prostymi eksperymentami chemicznymi.

Jak zrobić kolorowy gejzer? Czy butelka może nadmuchać balon? Oczywiście – jeśli tylko wiemy jakie substancje, każda mama ma je w szafce kuchennej, do niej wsypać. O tym i o innych eksperymentach można przeczytać w książce Heike Pfister Zaczarowana nić, oraz w książce Rebecci Gilpin i Leonie Pratt Księga eksperymentów.

A cóż to takiego „pudełeczko czarodzieja” ? Brzmi niezwykle i wygląda ciekawie, a robi się bardzo łatwo. W tym doświadczeniu lustrzane kartoniki odbijają nie tylko ułożone na poziomym lusterku przedmioty, ale także obrazy z lusterek pionowych.

Kilka dni wcześniej wykonaliśmy z masy papierowej smoki i inne bajkowe śmieszne stworki, dziś pięknie je pomalowaliśmy. Ci, którzy nie uczestniczyli w tych zajęciach mogli natomiast z napompowanych „jednorazowych” rękawic, farbami i pędzlami wyczarować bajkowe dziwadła.

Na koniec odbyły się zawody – rzucaliśmy papierowymi i gumowymi piłkami do tarczy i próbowaliśmy włożyć ołówek - wiszący na nitce przytwierdzonej do opaski na głowie – do butelki. To dopiero sztuka, spróbujcie sami …

Odsłony: 2474