„KRESY …” – fotografia - Wiesław Gruszka, Grzegorz Matoryn - Galeria „FORMAT”

Utworzono: czwartek, 21 październik 2010

Kresy to pojęcie bliskoznaczne granicom, krańcom.

Kojarzy nam się przede wszystkim z ziemiami na wschodzie Polski utraconymi po II wojnie światowej. Wielu mieszkańców Bolesławca i Dolnego Śląska ma tam swoje korzenie i swoje małe ojczyzny. Dla wielu to ciągle żywe obrazy pod powiekami, dla innych to historia. Historia, którą warto i należy utrwalić i ocalić od zapomnienia.

Pamiętajmy jednak - kres to zarówno koniec, ale i początek nowego...

 Zdjęcia Grzegorza Matoryna pokazują nam zakątki Ukrainy, widoki miast, ruiny kresowych twierdz, wyjątkowe krajobrazy - tak istotne dla spuścizny kulturowej naszego kraju, a wciąż tak mało znane. Okruchy piękna, które przemija.

 

Prace Wiesława Gruszki nie ilustrują naszych wschodnich rubieży. Pokazują bezkres wyobraźni autora, jego sposób widzenia przestrzeni, krajobrazów, światła. Są autorską interpretacją tematu wystawy.

Zarówno Grzegorz Matoryn, jak i Wiesław Gruszka prezentowali swoje prace już wielokrotnie w ramach różnorakich wystaw, konkursów i publikacji. Nie jest to też ich pierwsze spotkanie z galerią i w Galerii „FORMAT”. W 2005 r. byli współautorami wystawy grupy twórczej „Nieformalni”.

Obecnie są współzałożycielami i członkami nowopowstałego stowarzyszenia fotograficznego „Camera”. Mimo, iż łączy ich jedna pasja, jaką jest fotografia, każdy z nich zachowuje swoje autonomiczne jej rozumienie.

Na wernisażu:

 

Odsłony: 1641