Z KSIĄŻKĄ PRZEZ POLSKIE DZIEJE – FILIA NR 1 – 02–05.02.2016

Utworzono: wtorek, 09 luty 2016

h1 h2 h3

Wspólnym tematem tegorocznych zajęć podczas ferii zimowych w Filii nr 1 była historia Pol-ski, a w szczególności okres średniowiecza.

Dzień I - 02.02.2016 r.

Rozpoczęliśmy wielką średniowieczną przygodę. W czasie zajęć podczas tegorocznych ferii poznaliśmy życie w bardzo dawnych czasach, w epoce średniowiecza. Dowiedzieliśmy się jak wówczas ludzie żyli, bawili się, uczyli i jakie były rycerskie zwyczaje. Na początek odkryliśmy tajniki życia codziennego zwykłych ludzi w tym okresie. Rozpoczęliśmy też budowę makiety średniowiecznej osady, a ponieważ jest to trudne i pracochłonne zadanie, rozłożyliśmy sobie jego wykonanie na kolejne dni.

Dzień II - 03.02.2016 r.

Dzisiaj poznaliśmy muzykę i tańce epoki średniowiecza. Znacznie różniły się one od współczesnych, ale także były barwne i wesołe. Na początek zajęć ułożyliśmy wspólnie bajkę o księżniczce uwięzionej przez smoka. Następnie przy użyciu różnorodnych materiałów wykonaliśmy piękne, kolorowe i błyszczące maski karnawałowe. Tego typu elementy znane były już w zamierzchłych czasach, używano ich głównie w przedstawieniach teatralnych, rzadziej na balach, ale w późniejszych epokach były nieodzownym elementem zabaw karnawałowych.

Nasze maski udały się znakomicie!

Dzień III - 04.02.2016 r.

W kolejnym dniu poszerzyliśmy swoja wiedze historyczną o studentach w średniowiecznych uczelniach. Czego się uczyli i jakie były ich codzienne zajęcia. Na początek, żeby sprawdzić, czy nadajemy się na żaków rozwiązaliśmy kilka łamigłówek. Test wypadł pozytywnie i mogliśmy przystąpić do właściwego zadania. Mianowicie w średniowieczu studenci zajmowali się m. in. ręcznym przepisywaniem ksiąg. My również postanowiliśmy wspólnie wykonać średniowieczny kodeks. Wykonaliśmy drewnianą, pięknie zdobioną oprawę, a także ręcznie pisane i ilustrowane karty z zachowaniem historycznych elementów takich jak inicjały, czy ilustracje drzeworytnicze.

Nasza księga będzie dostępna w bibliotece jako „biały kruk".

Dzień IV - 05.02.2016 r.

Ostatni dzień zajęć przeznaczyliśmy na wykonanie tarczy herbowej. Poznaliśmy różne rodzaje herbów rodowych wg „Wielkiego herbarza rodów polskich". Następnie zaprojektowaliśmy i namalowaliśmy swoje własne herby, które w kolejności umieściliśmy na wykonanych przez nas tarczach. Prace były bardzo kolorowe i ciekawe.

Ostatnim zadaniem podczas tegorocznych ferii w bibliotece było dokończenie budowy makiety średniowiecznej osady. To było bardzo interesujące, ale trudne zadanie, gdyż wymagało dokładności. Każdy z nas wykonał to, co mu najlepiej wychodzi i makieta udała się doskonale.

Powstał prawdziwy średniowieczny gród, a pilnowali go rycerze tarczami z pięknymi herbami !

Szkoda że to już ostatni dzień zajęć, ale w przyszłym roku znów się spotkamy na feriach w bibliotece.

Odsłony: 1970