PAWEŁ ŚLIWKO : "PEJZAŻ BEZ CIEBIE …" – GALERIA "FORMAT"

Utworzono: wtorek, 31 styczeń 2012

Paweł Śliwko spełnił się w trzech różnych profesjach: nauczyciela (40 lat stażu zawodowego), dziennikarza i obecnie malarza.

Młodzieńcze zainteresowania przerodziły się w pasję już na emeryturze. Po jedenastoletniej traumie, spowodowanej utratą ukochanej żony, powrócił do twórczości artystycznej jako akwarelista rozmiłowany w studiach pejzażowych. Malarstwo spełnia funkcje terapeutyczno-kompensacyjne, niejako zmusza do ponownego zauroczenia światem, odkrywania nie tylko piękna przyrody, ale i urody życia, sensu istnienia.
W Bolesławcu znajdują się cztery prywatne zbiory jego akwarel liczące około 200 prac. Odrębna galeria trafiła do Szwajcarii, a pojedyncze obrazy są w zbiorach kolekcjonerów Niemiec, Czech, Węgier, a nawet Arabii Saudyjskiej.

Różnorodne pejzaże prezentowane w Galerii "Format" przemawiają do wyobraźni widza i jego wrażliwości estetycznej wywołując szeroką gamę doznań w zależności od indywidualnych doświadczeń. Życzymy, by każdy z Państwa oglądających odnalazł w nich i dzięki nim swoją wewnętrzną cząstkę piękna.

Paweł Śliwko ukończył Studium Nauczycielskie Rysunku i Malarstwa w Katowicach, dyplom magistra pedagogiki uzyskał w WSP w Krakowie. Był długoletnim dyrektorem Szkoły Podstawowej Nr 4, a potem Szkoły Podstawowej Nr 8. Realizował nowatorskie - autorskie programy wychowawcze i dydaktyczne – wychowanie przez sztukę, wychowanie morskie, edukacja obywatelska i regionalna. "Czwórka" zasłynęła nie tylko z imienia Jana Matejki, ale i z prawdziwej pracowni plastycznej z profesjonalnymi sztalugami. Tutaj powstało też słynne w całej Polsce Muzeum Morskie, do którego dzięki kontaktom z załogą zaprzyjaźnionego statku m/s "Jan Matejko" przywędrowało około 3 tysięcy unikatowych eksponatów z całego świata.
Te koncepcje wychowawcze konsekwentnie były rozwijane w Szkole Podstawowej Nr 8. Służyły temu inicjatywy zorganizowania galerii obrazów, Izby Pamięci Narodowej, Muzeum Górniczego, sale muzealne: morskie, hinduska, indonezyjska, Antarktydy, a także kawiarnia amerykańska, w której eksponowano m.in. list Prezydenta Ronalda Reagana, mundur komandosa z okresu "Pustynnej Burzy". Długoletnie starania doprowadziły w 1979 roku do nadania jednemu ze statków handlowych imienia "Bolesławiec". Dowódcy i załoga statku często odwiedzali nasze miasto, pozostawiając w "morskiej szkole" oryginalne pamiątki. Być może w tym leży tajemnica, że przed laty właśnie z Bolesławca trafiało najwięcej młodzieży na studia w Wyższej Szkole Morskiej.
Paweł Śliwko w uznaniu swoich dokonań uzyskał liczne odznaczenia i wyróżnienia: na pierwszym miejscu ceniony najwyżej, nadany przez dzieci, "Order Uśmiechu", potem Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a także honorową szpadę górniczą i złotą odznakę "Zasłużony Pracownik Morza".

Nie jest możliwe, w telegraficznym skrócie, w kilku zdaniach zawrzeć najciekawsze fakty z tak ciekawej i bogatej biografii – zapraszamy do zapoznania się z bardziej szczegółowymi informacjami towarzyszącymi wystawie, które w przyszłości, za zgodą Autora, będą również dostępne w bibliotece cyfrowej.

Na wernisażu: