Biblioteczny kalendarz adwentowy

Utworzono: czwartek, 14 grudzień 2023 Drukuj E-mail

Nie wiesz jakie tytuły wybrać, co czytać? Podpowiadamy! Od 1 grudnia zapraszamy do odkrywania kolejnych kartek z Bibliotecznego kalendarza adwentowego - Miasteczka Pisarzy.

Codziennie będziemy prezentować twórczość jednego wybranego autora, którego książki warto przeczytać i znajdują się one w zbiorach naszej biblioteki. Nasze propozycje będzie można zobaczyć na miejscu w bibliotece (Wypożyczalnia dla dorosłych), na naszym profilu facebookowym i właśnie tu na stronie.

Zapraszamy do odkrywania Miasteczka Pisarzy.

1 grudnia - Éric-Emmanuel Schmitt - francuski powieściopisarz, dramaturg, eseista i filozof. Ukończył jedną z najlepszych i najbardziej prestiżowych uczelni humanistycznych w kraju, gdzie uzyskał również doktorat z filozofii. Największą popularność przyniosły mu jednak publikacje, które stworzył na podstawie sztuk teatralnych i na rzecz których porzucił ostatecznie karierę na uniwersytecie. Jego książki tłumaczone są na 35 języków.

 2 grudnia - Amos Oz - izraelski pisarz, eseista i publicysta tworzący w języku hebrajskim. Przez kilka lat wymieniany był jako jeden z głównych faworytów do otrzymania literackiej Nagrody Nobla. Zmarł w grudniu w 2018 roku.

 3 grudnia - John Irving amerykański prozaik i scenarzysta filmowy. Zadebiutował w 1986 roku powieścią "Uwolnić niedźwiedzie". Międzynarodowy sukces przyniósł mu tytuł "Świat według Garpa". Jego książki były wielokrotnie filmowane.

4 grudnia - Marta Kisiel - polska pisarka fantasy (i nie tylko), tłumaczka, z wykształcenia polonistka. Debiutowała w 2006 roku na łamach internetowego magazynu „Fahrenheit” opowiadaniem Rozmowa dyskwalifikacyjna. Członkini nieformalnej grupy literackiej Harda Horda, zrzeszającej polskie autorki fantastyki.

5 grudnia - Hermann Hesse - prozaik, poeta i eseista niemiecki. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1946 r.

6 grudnia - Delphine de Vigan - francuska pisarka. W listopadzie 2009, z okazji Targów Książki w Krakowie, jej powieść Les Heures souterraines otrzymała polską wersję Nagrody Goncourtów. Czekamy na tłumaczenie jej najnowszej powieści "Les enfants sont rois".

7 grudnia - Marcin Mortka - polski pisarz literatury fantasy i tłumacz z języka angielskiego. Od 2012 roku książki Marcina Mortki kierowane są nie tylko do młodzieży i dorosłych. Wśród nowych tytułów pojawiają się również opowiadania dla najmłodszych.

8 grudnia - Joyce Carol Oates amerykańska pisarka, eseistka, poetka. W swoich powieściach Oates przedstawia szeroką panoramę amerykańskiego społeczeństwa i przemian kultury w ostatnich dziesięcioleciach. Szczególnie interesuje ją temat przemocy i kondycja kobiet.

9 grudnia - Milan Kundera – zmarły w lipcu tego roku czeski i francuski pisarz i eseista. Najbardziej znany z powieści „Nieznośna lekkość bytu” opowiadającej o losie małżeństwa, któremu przychodzi wieść życie w Pradze w okresie Praskiej Wiosny. Nie był uważany za pisarza politycznego. Wątki polityczne, znane z jego wczesnych dzieł, znikają z czasem na rzecz rozważań filozoficznych.
 
10 grudnia - Marian Keyes - jedna z najlepszych i najlepiej sprzedających się irlandzkich powieściopisarek. Laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym British Book Award, Nathan Prize for Comedy Romance czy Irish Book Award; jej książki doczekały się ekranizacji, serialowych adaptacji.
 
11 grudnia - Roma Ligocka - polska malarka i pisarka. Pracowała jako kostiumolog i scenograf w licznych europejskich teatrach, operach, także w filmie i telewizji. Oglądając film "Lista Schindlera" rozpoznała samą siebie w postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku. Stało się to inspiracją do spisania swoich wspomnień. W książce "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" (2001) opisała dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich.
 
12 grudnia - Jaume Cabré - kataloński pisarz, filolog i scenarzysta. Obecnie jest wykładowcą i nauczycielem na Uniwersytecie w Lleidzie oraz członkiem sekcji filologicznej w Institut d'Estudis Catalans.

13 grudnia - Manuela Gretkowska – polska Pisarka, scenarzystka, felietonistka, działaczka społeczna, założycielka Partii Kobiet. Zwyciężczyni plebiscytu czytelników "Wysokich Obcasów" na Polkę Roku 2007. Jedna z najbardziej wyrazistych polskich pisarek, autorka ponad 20 książek, w tym bestsellerów takich jak Polka, Trans, Poetka i książę, Faworyty.

14 grudnia - Wit Szostak właśc. Dobrosław Kot - polski pisarz, z wykształcenia doktor filozofii, absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej. Mieszka w Krakowie. Członek Towarzystwa Tischnerowskiego i miłośnik twórczości Tolkiena. Jest znawcą muzyki ludowej, od kilku lat zapisuje nuty ostatnich skrzypków ludowych, gra na skrzypcach, gęślach i dudach. Swoją karierę pisarską zaczynał jako autor obracający się w kręgu fantasy i realizmu magicznego, z czasem stał się pisarzem przełamującym schematy gatunkowe.

15 grudnia - Sarah Waterspopularna i wielokrotnie nagradzana brytyjska pisarka. Znawczyni powieści wiktoriańskiej – mieszka wszak na strychu wiktoriańskiej kamienicy w południowo-zachodnim Londynie, ma doktorat z literatury brytyjskiej. Pisze kunsztowne, rozbudowane powieści historyczne.

16 grudnia - Andrzej Stasiuk - polski prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca, laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody Literackiej „Nike” (2005) i Nagrody Literackiej Gdynia (2010). Wraz z żoną Moniką Sznajderman prowadzi Wydawnictwo Czarne, specjalizujące się w literaturze środkowoeuropejskiej.

17 grudnia - Carla Montero Manglano - hiszpańska autorka bestsellerowych powieści należących do gatunku literatury współczesnej. W swoich książkach często porusza wątki historyczne. Autorka urodziła się 14 sierpnia 1973 roku w Madrycie, stolicy Hiszpanii.

18 grudnia - Colson Whitehead - amerykański pisarz, laureat Nagrody Pulitzera, National Book Award i Nagrody im. Arthura C. Clarke’a. 

19 grudnia - Ursula le Guin - amerykańska pisarka, autorka książek SF i fantasy, z których wiele weszło do klasyki gatunku. Stworzyła cykle Ziemiomorze i Ekumena. Wielokrotnie wyróżniana nagrodami Hugo i Nebula.

20 grudnia - Romain Gary - francuski pisarz pochodzenia żydowskiego, scenarzysta i reżyser filmowy, dyplomata.

21 grudnia - Alice Munro -kanadyjska pisarka, autorka głównie opowiadań, trzykrotnie nagrodzona krajową Governor General's Award for Fiction. Laureatka literackiej Nagrody Nobla (2013).

22 grudnia - Stefan Chwin – polski powieściopisarz, krytyk literacki, eseista, historyk literatury, grafik związany z Gdańskiem, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Filologicznym.

23 grudnia - Isabel Allende - chilijska pisarka. Zalicza się ją do najpopularniejszych pisarek Ameryki Łacińskiej, a także do grona najpopularniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskojęzycznych. 

24 grudnia - Terry Pratchett - brytyjski pisarz fantasy i science fiction, najbardziej znany jako autor cyklu Świat Dysku. Inne jego dzieła to m.in. Trylogia Johnny’ego Maxwella i Trylogia Nomów. Współpracował także przy adaptacjach swojej twórczości na potrzeby sztuk teatralnych i gier komputerowych. 

 

 

 

Odsłony: 534

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 200 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły