Otwarcie Centrum Wiedzy

Utworzono: czwartek, 06 grudzień 2018 Drukuj E-mail

Bolesławianie gremialnie przybyli w poniedziałkowy wieczór -15 października 2018 r. - na uroczyste otwarcie nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej - Centrum Wiedzy.

Podczas otwarcia obiektu w programie znalazł się spektakularny pokaz laserowy, multimedialna prezentacja, fontanna do muzyki oraz pokaz Centrum Nauki Kopernik pt. „Umysł przyłapany". Wstęgę przecięły dziewczynki z bolesławieckich szkół i seniorka, co miało być symbolem integracji międzypokoleniowej. Nowa siedziba biblioteki powstała w ramach projektu „Centrum Wiedzy - adaptacja pomieszczeń byłego domu handlowego na cele publiczne w Bolesławcu". Projekt objął remont i adaptację zdegradowanego budynku dawnego domu handlowego przy ul. Głowackiego 5 w celu nadaniu mu nowych funkcji społecznych: kulturalnej, edukacyjnej i informacyjnej. Jego koszt wyniósł niemal 15 mln zł, w tym 6,5 mln zł dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na rewitalizację zdegradowanych obszarów regionu.

Podczas zwiedzania budynku mieszkańcy mogli zobaczyć pomieszczenia wyposażone w multimedialną infrastrukturę edukacyjną z podłogą i ekranami interaktywnymi oraz sale warsztatowe i przestrzenie do spędzania wolnego czasu. Ponadto zwiedzili piętra przeznaczone na czytelnię i wypożyczalnie dla dorosłych oraz oddział dla dzieci i młodzieży i mediatekę. W obiekcie zastosowano nowoczesne materiały budowlane i wyposażenie. Znajdują się tu regały z siedziskami oraz atrakcyjne elementy wyposażenia, które oprócz nadania indywidualnego charakteru, mają na celu stworzenie przyjaznego i ciekawe miejsca zarówno dla młodych, jak i dojrzałych wiekiem ludzi. Ponieważ „Miejska Biblioteka Publiczna - Centrum Wiedzy powstało w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości na fragmencie elewacji umieszczono fotobeton z grafiką przedstawiającą osobistości ze świata, nauki, sztuki i innych dziedzin życia społecznego oraz atrybuty ważne dla rozwoju wiedzy i nauki w Polsce i na świecie.

Celem powstania Centrum Wiedzy było utworzenie przestrzeni umożliwiającej organizację projektów edukacyjnych, kulturalnych i rozrywkowych oraz łatwiejszy dostęp do informacji, w tym poprawę dostępności do zasobów cyfrowych instytucji kultury i nauki poprzez wspólną platformę komunikacyjną.