Paryskie metro - od 1900 roku do dzisiaj

Utworzono: poniedziałek, 25 październik 2021 Drukuj E-mail

Paryskie metro, jego historia, zasady poruszania się po nim, sekrety i ciekawostki były tematem spotkania w ramach Francuskich klimatów, które odbyło się 22 października 2021 roku.

Metro to nie tylko środek komunikacji, ale także przestrzeń kulturowa i społeczna. Miejsce, gdzie można spotkać się ze sztuką. Oglądaliśmy najciekawsze stacje metra, stacje widma i stację na której zawsze kreci się sceny filmowe.

W październiku 2021 r. po ponad 100 lat zniknął tradycyjny, papierowy bilet do metra, który miał też swoje symboliczne znaczenie. To właśnie bilety na przejazd metrem zostawiali dotąd fani na grobie wielkiego muzyka Serge’a Gainsbourg’a.

Metro w piosence, w powieściach, filmach, bo metro zawsze też inspirowało artystów. Wspólnie obejrzeliśmy słynne zdjęcia stacji metra wykonane przez fotografa Janol'a Apin'a.

Jak zwykle nie zabrakło czasu na ciekawe rozmowy, abyśmy mogli poznać się bliżej i wymienić naszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Kolejne spotkanie miłośników kultury francuskiej zaplanowaliśmy na 19 listopada (piątek) godzina 17.00.

Zapraszamy !

A C