Berhnard Schlink: Lektor - Galeria „Format”
Książka wzrusza do głębi i sprawia, że trudno się od tej lektury oderwać.
Opowiedziana historia rozgrywa się w powojennych Niemczech. Burzliwe, pierwsze uczucie piętnastolatka i dojrzałej kobiety - z dramatem drugiej wojny światowej i narodu niemieckiego w tle.
Do dziś i ciągle - zadajemy to najważniejsze pytanie - jak mogło dojść do tak straszliwych zbrodni ? Książka stawia tych pytań jednak o wiele więcej i sprawia, że długo nie jesteśmy w stanie się od nich uwolnić.
Wzbudza skrajne emocje, prowokuje do burzliwej dyskusji. Od bezwzględnego potępienia głównej bohaterki do próby zrozumienia i usprawiedliwienia jej postępowania.
Opowiadając historię Hanny i Michaela, autor zmusił nas do zastanowienia się czy ludzi pracujących w obozach koncentracyjnych można jednakowo oceniać. Czy można ich usprawiedliwiać? Czy faktycznie można wymagać przebaczenia i zrozumienia od osób, którym wyrządziło się tyle zła? Czy ludzie naznaczeni takim okrutnym piętnem zdolni są do miłości i czy na nią zasługują? Jak żyć z ciężarem zbrodni, której dokonały poprzednie pokolenia? Niezwykle trudne, ale ciągle żywe i bardzo ważne dla całej ludzkości problemy.
Odsłony: 7915