DKK Książniczki zaprasza na spotkanie

Utworzono: środa, 19 czerwiec 2024 Drukuj E-mail

Dyskusyjny Klub Książki Książniczki zaprasza na spotkanie z książką Zyty Oryszyn „Najada”.

Zyta Oryszyn, właściwie Zyta Anna Kaczyńska z domu Bartkowska (ur. 16 sierpnia 1940 w Zagórzu, zm. 11 października 2018) to polska pisarka, dziennikarka, tłumaczka. Do 1972 roku była żoną Edwarda Stachury – Gałązka Jabłoni to właśnie ona. Studiowała filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1970 wydała swoją pierwszą powieść zatytułowaną „Najada”. W tym samym roku otrzymała za nią Nagrodę im. Wilhelma Macha. W latach 80. XX w. działała w Komitecie Kultury Niezależnej, była członkinią redakcji "Rzeczpospolitej". Tłumaczyła literaturę francuską i amerykańską.

W 2013 pisarka za powieść „Ocalenie Atlantydy została nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” oraz otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia i Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki „Gryfia”.

Na stronie Wydawnictwa Drzazgi, które w 2021 roku wznowiło „Najadę” możemy przeczytać:

Debiut Zyty Oryszyn z 1970 roku to napisana z czułością, ale niepozbawiona stylistycznej brawury opowieść o życiu na wsi. Opowieść, w której karty na pozór są już rozdane, a role i tożsamości, także płciowe, raz na zawsze przypisane, lecz mimo to życie tchnie, kędy chce, nie zważając na to, co esencjalne. Po pięćdziesięciu latach od pierwszego wydania Najadę czyta się jako przeciwwagę wobec tworzonego przez mężczyzn kanonu literatury chłopskiej. Myśliwski, Pilot, Redliński? Owszem, ale przede wszystkim Oryszyn.

Porozmawiajmy o naszym odbiorze kobiecej literatury „chłopskiej”, po pięćdziesięciu latach od wydania „Najady”, ale też w momencie wyraźnego zainteresowania tematem - na fali sukcesu Joanny Kuciel-Frydryszak i jej „Chłopek”.

Zapraszamy do dyskusji.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 27 czerwca o godz. 18.00 w siedzibie biblioteki, wstęp wolny.

 

 

 

Odsłony: 249

katalog primo na stron

 

Aktualnie

Odwiedza nas 203 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły