JOLANTA FILIPOWICZ – PATCHWORK – GALERIA „FORMAT”

Utworzono: czwartek, 11 sierpień 2016

Z wykształcenia jestem filologiem polskim. Uczę języka polskiego i wiedzy o kulturze w Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu. Mam również uprawnienia do nauczania filozofii i etyki. Przez kilka lat prowadziłam zajęcia dotyczące treningu i technik pamięci. Moje zainteresowania zawsze związane były z kulturą. Literatura, film, teatr, sztuka - to dziedziny, z którymi przez lata się zaprzyjaźniałam, poświęcając ich zgłębianiu wiele czasu.

Od kilku lat patchwork jest przedmiotem mojej fascynacji i pasji. Trudno mi nawet powiedzieć, skąd wzięłam pomysł, żeby szyć patchworki. Ale na pewno narodził się on z potrzeby tworzenia czegoś pięknego, a jednocześnie konkretnego i materialnego. Wynikało to być może po części z tego, że zawodowo pracuję jako nauczycielka i często towarzyszy mi poczucie ulotności i nieuchwytności efektów mojej pracy, której nie można wziąć w ręce, zobaczyć i dotknąć. Z patchworkiem jest inaczej. Składam i zszywam kawałki tkanin, a potem biorę do rąk coś, co jest przyjemne w dotyku i sprawia radość oczom.
Jolanta Filipowicz