Tuwima i Brzechwy czytanie – XV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – Galeria „Format”

Utworzono: środa, 08 czerwiec 2016

Wiersze tych dwóch słynnych poetów zainaugurowały w naszej bibliotece XV Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania pod hasłem „Czytanie uskrzydla" w ramach kampanii Cała Polska czyta Dzieciom.

Jako goście i zarazem lektorzy swoje interpretacje wierszy zaprezentowali: Kornel Filipowicz - Wiceprezydent Miasta, Łucja Mielczarek, Janina Korol, Danuta Buczkowska, Irena Derecka oraz Urszula Pietrzak – słuchaczki Akademii Seniora. Z bogatego repertuaru poetów wybraliśmy kilka dobrze znanych wierszy: „"Zosia Samosia" i „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci" Juliana Tuwima oraz „Na straganie", „Kłamczucha" i „Skarżypyta" Jana Brzechwy.

Ku zaskoczeniu widzów na scenie pojawiały się prawdziwe postacie z wierszy... była m.in. straganiarka, chłopiec z piłką biegnący prosto z boiska, dostojna ciocia w kapeluszu i binoklach oraz Grześ w kaszkiecie na bakier. Dzieci odgadywały tytuły i autorów poszczególnych utworów, a przy tym świetnie się bawiły podczas słuchania.

Potem role się odmieniły, goście zasiedli na widowni, a na scenie pojawiły się dzieci. Kolejną atrakcją było przedstawienie „Czerwone Kapturki", przygotowane przez uczniów klasy III b Szkoły Podstawowej Nr 1 z Miejskiego Zespołu Szkół Nr 2 w Bolesławcu pod kierunkiem nauczycielki - Moniki Parczewskiej. Próżno by szukać takiej interpretacji znanej baśni. Bogactwo różnokolorowych strojów i doskonale opracowane teksty zadziwiały nas i niekiedy rozśmieszały do łez. Młodzi aktorzy znakomicie wcielili się w swoje role ukazując postać Czerwonego Kapturka z różnych krajów i stron świata.

Oklasków nie było końca... ale na tym się nie zakończyło nasze spotkanie, gdyż zarówno zaproszeni goście – lektorzy, jak i seniorzy oraz dzieci przeszli do czytelni na projekcję filmu. Był on nietypowy, gdyż zawierał ekranizacje bajek Ignacego Krasickiego opracowane przez słuchaczy Internetowego Kręgu Przyjaciół Biblioteki – INTELIK. Całość zmontował założyciel i opiekun Kręgu – bibliotekarz Kazimierz Surma a gościnnie głosu użyczył Kornel Filipowicz – Wiceprezydent Miasta.

Nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku. Serdecznie dziękujemy Wszystkim za wspólną, mądrą zabawę.