WŁADYSŁAW GAŁCZYŃSKI – MALARSTWO – GALERIA „FORMAT”

Utworzono: piątek, 06 marzec 2015

W moim malarstwie intuicja rządzi się swoimi prawami i raczej słucham "własnych" myśli, kiedy krok po kroku powstaje coś na kształt obrazu, jaki mógłbym zaakceptować W. Gałczyński

strona1strona2strona3
Fot. Zbigniew Ruta

"Obrazy W. Gałczyńskiego oparte są bardziej na wrażeniu niż myśli. Nastrojowe, nostalgiczne, niedopowiedziane, gęste od symboli, emocji i barw mroku. Pełne fantastycznych wizji otwierających bramy wyobraźni. Odrealnione, barwne przestrzenie kreowane światłem barw, pozbawiane krajobrazu i czasu, pełne napięcia i ciszy. Artysta przekonuje, że nie interesuje go dosłowność, a jedynie magia obrazów, ich wewnętrzna siła pozostawiająca pełną swobodę interpretacji. Jego obrazy mają nie opowiadać konkretnych historii, a pobudzać zmysły oglądających, którzy wywodzić mogą z wciągających gier światła i koloru własne skojarzenia i opowieści. Ich autor podąża jednak ścieżką osobistych poszukiwań plastycznych, płynących wprost z wewnętrznego krajobrazu intrygującego twórcy"- (Daniel Antosik, Nowiny Jeleniogórskie).

Władysław Gałczyński – ur. w 1954 roku w Lwówku Śląskim, mieszka w Mojeszu pod Lwówkiem. Pracuje w Lwóweckim Ośrodku Kultury od 1984 roku. Organizuje wystawy w Galerii Klatka LOK oraz prowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą. Naturszczyk "z krwi i kości". Maluje od 1982 roku. Czterokrotny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "O Złotą Lampkę Górniczą" w Wałbrzychu, w tym dwukrotnie pierwszej nagrody. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Plastyki im. Józefa Chełmońskiego "Pejzaż Ojczysty" w Skierniewicach oraz finalista Międzynarodowego Konkursu Malarskiego "Człowiek i jego czas" w Łodzi. Dwukrotny finalista Konkursu "Obraz Roku" im. Ewy Świtalskiej, organizowanego przez magazyn "Art & Business" (udział w wystawach pokonkursowych: w 2005 roku w Pałacu "Królikarnia" i w 2006 roku w Hotelu Europejskim - obie w Warszawie).

Wystawy indywidualne:
2010 Galeria Za Miedzą – Lubomierz