Julian Tuwim: Ptasie radio – Tydzień Czytania Dzieciom – Galeria „Format”

Utworzono: poniedziałek, 02 czerwiec 2014

Tym znanym i lubianym utworem rozpoczęliśmy XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie – mądra rzecz" w ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom".

Zanim jednak odbyła się inscenizacja wiersza nastąpiła nietypowa prezentacja jego głównych bohaterów. Dzieci odgadywały w kogo za chwilę przeistoczą się zaproszeni goście. Podpowiedzią był głos ptaka i rymowana zagadka sprytnie naprowadzająca na prawidłową odpowiedź. W zdecydowanej większości dzieciom udawało się szybko zorientować jaki to ptak, ale zdarzały się i takie, które wymagały obszerniejszych wyjaśnień. Pani leśnik i pani ekolog okazały się wspaniałymi znawcami naszych skrzydlatych przyjaciół, potrafiły przekazać w interesujący sposób wiele ciekawych wiadomości.

A potem już była leśna audycja z brzozowego gaju. W „Ptasim radio" wystąpili: Kornel Filipowicz –Wiceprezydent Miasta, Józef Król – Prezes PWiK, Anna Makielska z Nadleśnictwa Bolesławiec, Katarzyna Graczyk – Kierownik Miejskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, Agnieszka Matczak i Iga Kołacz z Telewizji Azart Sat, mł. asp. Paweł Puk z Komendy Powiatowej Policji oraz bibliotekarki – Krystyna Sołkiewicz i Dorota Kasprzyk.
Później dorosłe ptaki poprosiły swoich młodszych kolegów z widowni - tym razem młodzież popisała się swoimi uzdolnieniami w interpretacji wiersza.

Kolejną atrakcją był „Pokaz Ptasiej Mody", w którym dzieci prezentowały na specjalnym wybiegu swoje ptasie stroje. Najciekawsze, zdaniem jury składającego się z zaproszonych gości, zostały nagrodzone pięknymi książkami o polskich ptakach.

Następnie odbył się konkurs plastyczny pt. „Magiczny ptak", rozwiązywano też ptasie rebusy, zagadki, łamigłówki. Uczniowie otrzymali odznaki „Przyjaciel przyrody", pamiątkowe plany lekcji, zakładki „Cała Polska czyta dzieciom", zakładki do książek przedstawiające różne ptaki. Nie zabrakło oczywiście słodkiego poczęstunku.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim za wspólną, mądrą zabawę. Podziękowania składamy też darczyńcom, którzy zechcieli wesprzeć wydarzenie w ramach tak ważnej kampanii społecznej.

Zob. relację telewizyjną http://azartsat.pl/wiadomosci/ptaszki-w-bibliotece