Błąd

[sigplus] Critical error: Image gallery folder z_zycia_biblioteki/Ferie2014Guzik/G1 is expected to be a path relative to the image base folder specified in the back-end.

„Guzik mnie obchodzi" – oryginalne kompozycje

Utworzono: poniedziałek, 03 marzec 2014

Bohaterem czwartkowych, feryjnych zabaw w bibliotece był niewielki przedmiot - z reguły okrągły lub kształtem zbliżony do koła, wykonany z twardego materiału, czasem obciągany tkaniną lub skórą, z 2 lub 4 otworami albo uszkiem umożliwiającym jego przyszycie, służący do zapinania odzieży czyli GUZIK.

Czy znacie jego historię? Skąd się wzięły guziki? Otóż znali je już starożytni Grecy i Etruskowie. Stosowali je do zapinania tunik na ramionach. Jednak aż do XIII wieku, zamiast guzików najczęściej do zapinania ubrań używano agraf i zwykłego sznurowania. W XII stuleciu, około 1160 roku, jako pierwsi na szerszą skalę, zaczęli używać guzików Brytyjczycy. Ten niepozorny przedmiot ma w Polsce swoje muzeum w Łowiczu i wielu kolekcjonerów.

Co można zrobić z guzików - których szkoda nam wyrzucić - zbieranych przez domowników nierzadko przez lata? Można zaprojektować ciekawą biżuterię, oryginalny breloczek do kluczy, a nawet kolorowy pasek. Nie jest to łatwa praca, bo wymaga cierpliwości i precyzji, ale za to efekty są bardzo ciekawe.

{gallery}z_zycia_biblioteki/Ferie2014Guzik/G1{/gallery}