Maria Skłodowska-Curie – Galeria „Format”

Utworzono: środa, 29 luty 2012

W spotkaniu poświęconemu życiu i pracy naukowej Marii Skłodowskiej-Curie – dwukrotnej laureatki nagrody Nobla uczestniczyli członkowie Klubu „Carpe Diem” i młodzież licealna.

Na początku została przedstawiona prezentacja multimedialna, która w ciekawy sposób zebrała najważniejsze fakty.

To Albert Einstein mówił o Marii, że była jedynym człowiekiem niezepsutym przez sławę. Mimo swojej ogromnej wiedzy pozostała osobą skromną i pracowitą. Jej siła woli oraz otwarty umysł doprowadziły ją na francuską Sorbonę, gdzie była pierwszą kobietą - profesorem. Jako jedyna kobieta i naukowiec dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych - w 1903 roku z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 - już samodzielnie - z chemii za wydzielenie czystego radu. Jako pierwsza kobieta została pochowana w paryskim Panteonie. Wielka uczona udowodniła swoim życiem, że kobieta może osiągnąć ponadczasowy sukces.

W nawiązaniu od ubiegłorocznych obchodów Roku Marii Skłodowskiej-Curie w Polsce oraz Międzynarodowego Roku Chemii młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego opowiedziała o swoim projekcie edukacyjnym „Niezwykły promieniotwórczy świat” zrealizowanym w ramach konkursu „Promieniotwórczość wokół nas – korzyści i zagrożenia”. W przedsięwzięciu uczestniczyli nauczyciele i uczniowie, pracujący w czterech zespołach: logistycznym, humanistyczno-publicystycznym, przyrodniczo-ekologicznym oraz badawczo-technicznym.

Zbierano materiały o noblistce, poznawano historię odkrycia promieniotwórczości oraz jego wpływu na człowieka, badano właściwości promieniowania jonizującego. Projekt został wyróżniony II miejscem w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych i Pracownię Dydaktyki Chemii i Biologii UMK w Toruniu. Interesującą relację przedstawili uczniowie: Klaudia Modras, Karolina Wereszczuk, Aleksander Mróz i Adrian Żuromski.

Odsłony: 3982

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 99 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły