Elżbieta Śnieżkowska-Bielak – spotkanie autorskie – Galeria "Format"

Utworzono: czwartek, 23 kwiecień 2009

Już po raz drugi mieliśmy przyjemność gościć pisarkę związaną z naszym regionem. Pochodzi z Jeleniej Góry, a obecnie mieszka w Gryfowie Śląskim.

Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Była nauczycielką języka polskiego. Teraz jest już na emeryturze, ale cały czas pisze i publikuje – prozę, poezję, piosenki – zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

W swoim dorobku ma sześć tomików wierszy: Świątki ciszy, Aluzje do serca, Pomiędzy, Moja mała adoracja, Miniatury karkonoskie, Odblaski oraz powieści, opowiadania: Weronika, Odlot motyla, Idę do Ciebie Maryjo, Opowiadania różańcowe, Smak błękitnego nieba.

Młodzi czytelnicy pokochali ją za cykl adaptacji poetyckich znanych bajek klasyków – m.in.: Czerwonego Kapturka, Kopciuszka, Królową Śniegu (opracowała ich 17) – a także Wiersze dla dzieci, Literkowe figle, Jak słonko wiosnę znalazło, Poszumianki znad Kwisy, Czary Królowej Deszczu. Ostatnio ukazał się zbiór wierszy, bajek, opowiadań pt. Czekam na bajkę oraz Rozmowy z Aniołem Stróżem o tym czy łatwo być przedszkolakiem i […] o mówieniu prawdy i zwyciężaniu lenistwa.

Pisarka należy do Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

W 2008 roku jej twórczość została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Na spotkaniu:

Pisarka czytała dzieciom swoje utwory.

Zaaranżowała, dzięki wykonanym własnoręcznie pacynkom, krótkie przedstawienie. Uczestnicy spotkania chętnie wcielili się w bohaterów Czerwonego Kapturka.

Recytowali też wiersze i śpiewali piosenki autorki.

Elżbieta Śnieżkowska-Bielak w swojej twórczości przekazuje wiele dobra, szlachetności i piękna. Uważa, że dzieciom potrzebne są pozytywne wzorce.

Utwory, podobnie jak i sama autorka, są ciepłe, pogodne – emanują serdecznością. Jej pisarstwo to realizacja marzeń, a bez marzeń, jak wyznaje, nie można przecież żyć !