Polish Belarusian Croatian Czech Danish English Estonian Finnish French German Italian Latvian Norwegian Portuguese Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5

czolowka

Sławomir Koper (ur. 1963), historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

W swoich książkach stara się pokazać historię "z ludzką twarzą" ; ważne osobistości w dziejach naszego kraju w życiu codziennym, nie unikając drażliwych tematów. Wychodząc z założenia, że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest ważną częścią biografii każdego człowieka, porusza tematy z reguły pomijane przez innych badaczy. A polityk czy artysta ukazany "w szlafroku i kapciach" zyskuje tylko na autentyczności. Nic tak bowiem nie fałszuje obrazu jak tworzenie posągowych postaci, pozbawionych uczuć, wad czy zwykłych ludzkich słabości (więcej informacji na stronie pisarza http://slawomir-koper.com.pl/).

Więcej…

 

A Osiecka
Fot. Ryszard Okoński

Początek marca to doskonała pora na wspomnienie o Agnieszce Osieckiej. 7 marca przypada rocznica śmierci pisarki, w tym roku już osiemnasta i w marcu mamy też Święto Kobiet, a poezja Osieckiej jest tak bardzo nam kobietom bliska ...

Więcej…

 

czolowka

Na początek dowiedzieliśmy się sporo o ciekawej historii kartek okolicznościowych. Pierwsza powstała już w 1870 roku. Obejrzeliśmy wiele rodzajów pięknych kartek przeznaczonych na różne okazje: urodziny, imieniny, święta. A potem zabraliśmy się do pracy. Te wymyślone i ozdobione przez nas też są piękne i niepowtarzalne. Z pewnością sprawią naszym bliskim wielką radość.

Więcej…

 

czolowka

Po raz drugi gościliśmy jednego z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci. Na swojej stronie internetowej określa się jako „100% bajkopisarz". Pisze od ponad dwudziestu lat. Liczba tytułów przekroczyła już trzydzieści. Większość z nich osiągnęła status bestsellerów, ich łączny nakład to ponad 2 miliony egzemplarzy. Grzegorz Kasdepke zdobył niemal wszystkie nagrody, o jakich może marzyć polski bajkopisarz, ale najlepiej pamięta przyznanie pierwszej – Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego za Kacperiadę. Wydał 5 książek o Kubie i Bubie, 4 o detektywie Pozytywce, 6 romansów, 2 książki fantastyczne, 3 kucharskie i kilka obyczajowych (wszystkie zabawne!). Najpopularniejsi jego bohaterowie - Kuba i Buba czy detektyw Pozytywka stali się – ku zazdrości autora – dużo od niego sławniejsi. Książki Grzegorza Kasdepke trafiają do szkół jako lektury.

Więcej…

 

dkk

Niesforny piesek Marudek i jego opiekun Leoś to bohaterowie opowiadania Kumiko Yamamoto, których poznaliśmy poprzez tradycyjny japoński teatrzyk Kamishibai. Ten teatrzyk to drewniana skrzyneczka kryjąca ilustrowane karty z zapisanym na jej odwrocie tekstem do czytania. Podobny teatrzyk można samodzielnie wykonać w domu np. z kartonu - pisząc i ilustrując wymyśloną przez siebie bajkę lub opowiadanie. Takie autorskie przedstawienie na pewno wzbudzi entuzjazm widzów, którymi mogą być np. nasi koledzy.

Więcej…

 
Szukaj

Szukaj_w_katalogu

aleph

Ebooki

WBL

IbukLibra

LogoJBC