Polish Belarusian Croatian Czech Danish English Estonian Finnish French German Italian Latvian Norwegian Portuguese Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian
Increase Font Size Option 5 Reset Font Size Option 5 Decrease Font Size Option 5
2

Swietłana Aleksijewicz (ur. 1948), białoruska pisarka i dziennikarka, laureatka Nagrody Nobla z 2015 roku w dziedzinie literatury. Pisze o pomijanej i wypieranej historii Rosji: katastrofie w Czarnobylu, radzieckiej interwencji w Afganistanie, udziale kobiet w drugiej wojnie światowej, wojennych losach dzieci, codziennym życiu po upadku komunizmu. Laureatka wielu międzynarodowych nagród. W 2011 roku jej książka Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (Czarne 2010) została uhonorowana Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus oraz Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nagrodę im. R. Kapuścińskiego otrzymała ponownie w 2015 roku za książkę Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka (Czarne 2014). Została odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego. Nakładem Wydawnictwa Czarne ukazały się także: Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości, Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy oraz Cynkowi chłopcy.

Więcej…

 

il

To niepozorne kolorowe pudełeczko, które dziś wystąpiło w roli głównej to kalejdoskop zwany japońskim, różni się on od powszechnie nam znanego - okrągłego.

Więcej…

 

Img

Mieliśmy już wcześniej okazję podziwiać w naszej bibliotece patchworki, istne artystyczne dzieła wykonane przez Panią Jolantę Filipowicz. Z wykształcenia filolog polski, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze w Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu. A prywatnie fascynatka i pasjonatka sztuki patchworkowej.

Więcej…

 

chlopiec

Zielone, żółte, pomarańczowe i w wielu innych kolorach papierowe paski układając się w wielobarwny pasiak wystąpiły dziś w roli głównej.

Więcej…

 

L

Wszyscy wiedzą jak wygląda album, ale czy wszyscy wiedzą, jak wygląda i co to jest lapbook? Właśnie dziś w roli głównej wystąpił ten tajemniczy przedmiot. Jest to pewnego rodzaju „plastyczna mapa myśli". Własnoręcznie wykonany lapbook to „przechowalnia" naszych wspomnień, np. z wakacji – nie tylko zdjęć, ale też notatek, pocztówek, uchwyconych w różnej formie impresji, a wszystko to skrywa się w tajemniczych schowkach, różnego kształtu kopertach i układankach. Tematycznie lapbook może dotyczyć różnych dziedzin życia i wiedzy: np. może być poświęcony naszym ulubionym zwierzętom, ukochanym miejscom, do których chcielibyśmy pojechać lub zbiorem ciekawych zagadek. Lapbook jest ładny nie tylko wewnątrz, fantazyjnie ozdobiliśmy też jego okładki.

Więcej…

 
Szukaj

Szukaj_w_katalogu

aleph

ExLibrisPrimoL

Ebooki

WBL

IbukLibra

LogoJBC

Legimi